„Lidé si uhlí objednávají už od ledna, ale momentálně přijímáme objednávky téměř denně. U nás jsou čekací lhůty ale ještě relativně krátké, zhruba okolo deseti dní. Často nám volají zoufalí lidé, že jim někde řekli, že musí počkat i měsíc, což je nepředstavitelné,“ potvrzuje Libor Tůma, vedoucí prodeje paliv z Agropodniku Kněžmost. Dodává, že poptávka po uhlí v posledních letech všeobecně stoupá. „Jeho prodej se určitě zvyšuje a my už nyní můžeme říct, že letos ho prodáme určitě více jak vloni. Už na začátku tohoto roku jsme měli téměř o padesát procent vyšší tržby,“ upřesňuje Tůma, podle kterého je největší poptávka po typu Ořech I a II. Především pak u dvojky je patrný nárůst.

„Jde o uhlí, které je jako jediné určené do automatických kotlů, kterých mezi lidmi všeobecně přibývá, a to i z důvodu takzvaných kotlíkových dotací,“ vysvětluje Tůma. 

A jak potvrdil Josef Ferkl z Agro, družstvo Luštěnice, právě typ Ořech II může být brzy nedostatkovým druhem. „O uhlí je teď extrémní zájem, telefony zvoní denně. Zásoby zatím máme, i když se to nedá říct u všech druhů. Například typu ořech dvě máme nedostatek a problémy máme částečně i s ořechem jedničkou, i když tam situace není tak dramatická,“ zamýšlí se Ferkl a dodává, že topná sezóna letos začala téměř o měsíc dříve a rovněž v Luštěnicích telefony zvoní od rána do večera. „Čekací doba je okolo čtrnácti dní. Ten zájem je momentálně tak velký, že kapacitně nestíháme. Řidiči jezdí skutečně každý den od rána až do pozdních odpoledních hodin. Pokud je potřeba, vyjíždí i v sobotu,“ popisuje současnou situaci s tím, že někteří zákazníci si uhlí objednají, ale aby nemuseli čekat, dojedou si alespoň pro zlomek sami. „Je to také řešení. Koupí si pár metráků, aby nezmrzli, než jim uhlí dovezeme,“ říká Ferkl.

Stejně jako o uhlí stoupá v posledních letech také zájem o dřevo, což potvrdil Miroslav Čermák z Lesní společnosti HSS, která sídlí v Jabkenicích „Rozhodně zájem o dřevo neklesá, ba naopak, poptávka každoročně stoupá,“ sdělil Čermák s tím, že i u nich teď mají napilno. „Dřevo rozvážíme každý den, i o víkendech. Momentálně objednávky přijímáme až na konec měsíce listopadu,“ upřesnil Čermák.

Ceny za q s DPH
Agro, družstvo Luštěnice

MOST - KOMOŘANY:
Kostka 287,98 Kč
Ořech 1 287,98 Kč
Ořech 2 273,46 Kč

BÍLINA - LEDVICE:
Kostka 344,85 Kč
Ořech 1 320,65 Kč
Ořech 2 298,87 Kč
Brikety (malé) 453,75 Kč
Brikety (velké) 453,75 Kč
Koks 750,20 Kč

Agropodnik Kněžmost

KOMOŘANY:
Kostka 2A 325 Kč
Ořech 1A 302 Kč

BÍLINA:
Ořech 1A 325 Kč
Ořech 2A 299 Kč

NĚMECKO:
Brikety V52 440 Kč

POLSKO:
Koks Ořech 2 729 Kč

Ceník dřevo Jabkenice Lesní společnost HSS
Tvrdé listnaté - buk 1800KČ
Tvrdé listnaté – dub, akát, jasan, habr 1130 KČ
Tvrdé listnaté – bříza, javor 1080 KČ
Měkké jehličnaté – smrk, modřín, borovice, jedle 950 KČ
Měkké listnaté – olše, osika, topol, lípa 880 KČ
Příplatek za sušení 1 prms (suché dřevo ze sušárny, 15 – 20 % vlhkosti) 190 KČ

Ceny jsou uvedeny za 1 prms (prostorový metr sypaný)