Lidé věřili, že v tento den se střetává magická síla zimy s jarem. Jaro znamenalo obnovu života země a všeho, co na ní rostlo a žilo. Slované uctívali únor jako měsíc boha Peruna, který byl bohem blesků a hromů. Odtud je i český název Hromnice. Na podzim Perun zamyká bránu světa a v únoru ji otevírá prostřednictvím prvního deště a bouřky. Letos si Perun pospíšil a bouřil již v lednu.

Hromnice jsou obdobím návratu světla a tepla. Den se prodlužuje, a přesto příroda ještě potřebuje čas na dostatečný odpočinek. Na přelomu ledna a února se začínají probouzet v půdě kořeny rostlin a rodí se první mláďata, zejména jehňata. Symbolem Hromnic jsou sněženky, které právě nyní začínají rašit a kvést.

Malí i velcí návštěvníci si vyslechli i vyzkoušeli, jak Hromnice slavili Keltové, pohané nebo Slované. Podívali se do chalupy, kde mohl žít neolitický a středověký zemědělec a symbolicky drtili obilí na kamenné zrnotěrce a rotačním mlýnku.

Templ připravil pro příchozí řadu zajímavých tematických dílen, kde si každý mohl vyrobit nebo namalovat pozornost z přírodních materiálů. Zároveň tu byla možnost namíchat si vlastní čaj z místních bylin.