„Jako by se nám to téměř vyhýbalo, v pracovních a dělnických profesích jsme se s koronavirem nesetkali,“ okomentoval současnou situaci v řadách zaměstnanců Compagu Jan Rympl. Mezi lidmi, kteří vykonávají popelářské práce, byl dosud jen jediný případ nepříjemného onemocnění. Nejvíce tak zatím epidemii pocítili „kancelářští“, těch onemocnělo hned několik.

V případě lidí pracujících v terénu, by podle Rympla bylo přímo katastrofální, kdyby mezi nimi propukla epidemie. „Pokud by nám zaměstnanci onemocněli covidem ve větším množství, tak se přestane uklízet, přestane se vyvážet komunál a podobně,“ podotkl Jan Rympl.

Kvůli riziku nákazy letos firma nebude hlídat stan pro bezdomovce v Poplužním dvoře. „Pro letošek to převezmou agentury, které normálně hlídají na fotbale nebo na hokeji,“ zmínil Jan Rympl.

To potvrdila také mluvčí boleslavského magistrátu Šárka Charousková. „Již v uplynulých letech byl kvůli vysoké agresivitě některých bezdomovců u stanu přítomen jeden člověk z bezpečnostní agentury,“ vypíchla mluvčí s tím, že agentury již s hlídáním stanu mají zkušenosti a jeho provoz by měl probíhat hladce.

Dezinfekce města

Pracovníci technických služeb mají v letošním roce celkově mnohem složitější situaci než obvykle. Ještě stále například odklízejí z ulic listí. To spadlo během krátké doby skoro všechno najednou. Jeho likvidace je tedy náročnější než v minulých letech.

Kromě toho je nutné dezinfikovat exponovaná místa kvůli koronaviru. „Ve dvou až třech skupinách každý den dezinfikujeme město. Je to například výtah na Ptácké, Naděje, každý večer čistíme autobusy,“ popsal Jan Rympl. Obden je pak nutné zahubit všechny viry v autobusech. Jednou týdně chodí pracovníci dezinfikovat také všechna školská zařízení.

K tomu všemu se navíc přidala i námraza. Kvůli ní vyjely sypací vozy o víkendu. A aby toho nebylo málo, do zimy se ještě po městě bude vysazovat 100 stromů, což také zajistí Compag.

Jinde je to podobné

Na druhou stranu letos společnosti odpadla stavba a zdobení stánků na vánočních trzích. Přesto v důsledku většího množství práce musely technické služby přijmout výpomoc z agentur, aby bylo možné město dobře obhospodařit.

Pravidelně veřejné prostory dezinfikují i ostatní města v boleslavském regionu. Například v Benátkách nad Jizerou městská úklidová četa věnuje zvýšenou pozornost třeba lavičkám nebo zastávkám hromadné dopravy.

Podobná situace panuje i v Mnichově Hradišti nebo v Kosmonosech. Města také lidem instalovala stojany s dezinfekcí, které také pravidelně doplňují technické služby. Letošní podzim je tedy pro jejich zaměstnance celkově náročnější než obvykle.