Raduan Nwelati (ODS), který je primátorem Mladé Boleslavi, i Jiří Müller (ANO), jenž stojí v čele radnice sousedního města Kosmonosy, Deníku řekli, že už nyní mají představu o konkrétních zákonech, k jejichž prosazení by svou aktivitou v horní komoře Parlamentu ČR chtěli přispět.

Využít místní zkušenosti

„Rád bych prosadil zákon na podporu dobrovolných hasičů a umožnil financování dobrovolných hasičů ze státního rozpočtu. Představují velkou pomoc profesionálním hasičům při zásazích – a myslím, že je chyba, že se jejich financování nechává jen na obcích a městech,“ přiblížil Nwelati jednu ze svých priorit.

„Dále bych se zasadil o zpřísnění přestupkového zákona; pokuty, jaké se dávají nyní, podle mě neodpovídají dnešní realitě. A co se týče cizinců, kteří v Mladé Boleslavi opakovaně porušují pravidla, chtěl bych nastavit zákony tak, aby je bylo možno snáze vyhostit,“ konstatoval, že by se ve velké politice snažil uplatňovat zkušenosti z řešení komunálních záležitostí.

Müller je na tom podobně. S poznatky z města, které prakticky navazuje na mladoboleslavskou průmyslovou zónu, by se rád zasadil třeba o to, aby se rodinné domy nemohly měnit v ubytovny.

„Chtěl bych prosadit zákon, který zabrání udělování souhlasu s ubytováním v objektech nezkolaudovaných pro ubytovací služby, v objektech určených pro jiný typ bydlení nebo například v objektech nesplňujících hygienické standardy,“ řekl Deníku.

V čele města i nadále

Zajedno jsou oba kandidáti v tom, že by aktivity v Senátu rádi skloubili s prací pro své město. Nwelati uvedl, že primátorem hodlá zůstat, i pokud se stane senátorem. „Díky tomu bych neztratil kontakt s realitou,“ podotkl. Zdůraznil také, že oba posty je možné spojit, jestliže se může spolehnout na své náměstky.

Ani Müller neuvažuje o tom, že v případě úspěchu v senátních volbách by opustil post na radnici. „Snažil bych se zvládnout obojí,“ konstatoval. Připouští však, že kdyby viděl, že nestíhá, rozhodl by se pro Senát. „V hierarchii práce je výš,“ poznamenal. S dodatkem, že tím, že by nezvládal vše, by rozhodně nechtěl šidit město.

Rozhodne i účast

O tom, který z adeptů dostane příležitost v příštích šesti letech naplňovat své představy v řadách senátorů, rozhodují voliči do sobotního odpoledne. Ve druhém kole voleb se začíná od nuly, takže není vyloučeno jakékoli překvapení.

Leccos nicméně mohou napovědět výsledky prvního kola volby (v němž se vedle dvojice postupujících utkala ještě pětice dalších kandidátů). V celém obvodu získal Nwelati 16 317 hlasů, tedy 33,86 procenta, Müllera podpořilo 8627 voličů, což dělá 17,90 procenta.

Pokud jde o podporu na domácí půdě, tedy výhradně v mladoboleslavských a kosmonoských volebních místnostech, dosažený poměr je 36,86:23,91; oběma postupujícím kandidátům tedy jejich sousedé dali větší podporu, než občané v rámci celého obvodu.

Rozhodovat také může, jak se oběma kandidátům podařilo voliče přesvědčit, aby se po týdnu opět vydali k volebním urnám. Ve druhém kole totiž tradičně přijde méně lidí, než napoprvé.

To také Deníku v pátek dvě hodiny po otevření volebních místností potvrdila Miloslava Jonášová, zapisovatelka volební komise pracující v 1. ZŠ na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi. „Zatím je účast slabá – spočítali jsme to na 6,64 procenta,“ konstatovala.

Podpora postupujících kandidátů v prvním kole volbyRaduan Nwelati - Jiří Müller
Celý senátní obvod číslo 38: 16 317 (33,86 %) - 8627 (17,90 %)
Mladá Boleslav (doma je Nwelati): 4319 (36,86 %) - 2049 (17,49 %)
Kosmonosy (doma je Müller): 479 (31,38 %) - 365 (23,91 %)

Další hlasy získala v prvním kole volby ještě pětice kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili.

Zdroj: Český statistický úřad