VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V přípravné třídě věnují více pozornosti dětem s poruchou

Mnichovo Hradiště - Šárka Coufalová je od loňského září speciální pedagožkou v přípravné třídě na 1. základní škole v Mnichově Hradišti. Město ji zavedlo proto, aby se nejen děti lépe přizpůsobily vstupu do první třídy, ale také aby se uvolnila místa v mateřských školách. Jak pedagožka hodnotí působení ve třídě? A jaký je rozdíl mezi klasickým vyučováním a hraním si v mateřince?

19.4.2016
SDÍLEJ:

DĚTI z přípravné třídy v Mnichově Hradišti, kterou vede speciální pedagožka Šárka Coufalová.Foto: Lucie Růžková

Přípravná třída je v podstatě speciální třídou pro předškoláčky. Kolik jich zde konkrétně vyučujete a jaké děti sem mohly nastoupit?
Ve třídě mám celkem patnáct dětí, což je v podstatě maximum, které se do tohoto prostoru vejde. Třída je určená všem dětem, to znamená, že tady mohou být nejen pětileté děti, ale také školáčci, kteří dostali odklad, mají logopedické problémy, jsou ještě nezralí pro nástup do základní školy či mají poruchu ADHD, tedy hyperaktivitu spojenou s pozorností.

To znamená, že tady nejsou jen děti, které se, laicky řečeno, nevešly do klasické školky, ale přihlásili je sem rodiče.
Přesně tak. Navíc počet patnáct je ideální jak pro práci pedagoga, tak hlavně i pro děti, které mají problém se například začlenit do kolektivu či spolupracovat s ostatními. V početnější skupině by pravděpodobně byly stranou, tady mají daleko větší šanci se zapojit a projevit se.

Když se rozhlédnu po třídě, vidím nejen lavice, které jsou pro vyučování nepostradatelné, ale i koberec, na kterém si děti hrají, skříně se spoustou hraček, ale v rohu i takové pódium, které je uzpůsobené pro odpočinek dětí.
Přesně tak, je to taková klidová zóna, nebo odpočinková část. Nefunguje to ale tak, že by si tu děti po obědě lehly, jako je to běžné ve školce. Přípravná třída je otevřená od půl osmé do půl jedné, poté si je převezme vychovatelka, která má pro ně připravený odpolední program.

Jak bylo složité připravit děti na školní režim?
Bylo vidět, že to pro ně bylo nové. Zhruba až po půl roce, to znamená někdy v únoru, jsem mohla teprve začít s jakýmsi učením. Děti totiž do té doby byly hodně hravé a nebyly zvyklé na školní režim. Zpočátku vydržely soustředěné deset až patnáct minut. Teď už se dokáží soustředit půl hodiny, což považuji za pokrok.

Zajímalo by mě, jak vypadá váš den, jestli se podobá spíš tomu ve škole, nebo ve školce.
Když děti ráno přijdou do třídy, tak si samozřejmě hrají. Kolem osmé se posadí do lavic, uděláme docházku a když je po víkendu, vyprávíme si o tom, kdo co zažil procvičujeme paměť a trénujeme mluvení ve větách. Mimo jiné se učíme, že se mají přihlásit, nevykřikovat a vnímat, kdo co říká. Například když jim čtu pohádku, tak aby ji nejen dokázaly poslouchat, ale aby mi také řekly, o čem je. V lavici se lépe soustředí. To je rozdíl oproti tomu, když pracujeme na koberci v kolečku.

Na čem chcete do června ještě zapracovat?
Všimla jsem si, že děti jsou na tom dobře co se týče zrakové paměti, ale horší je to s pamatováním si toho, co slyší. S tím má ale předškolní děti často problémy. Do konce školního roku bych jim ráda zvětšila všeobecné znalosti, takže jsem připravila okruhy několika témat, například teď se učíme základy o vesmíru, lidském těle, ročních období a podobně. Nezapomeneme samozřejmě ani na čísla a matematickou představivost.

Budou znát třeba v červnu už abecedu, nebo to vyloženě necháváte na první třídu?
Neučím je poznávat konkrétní písmenka, ale snažím se, aby je vizuálně znaly podle tvaru a dokázaly je zařadit. Většina z dětí ale písmenka umí. Na druhou stranu je v první třídě základ, aby se děti uměly podepsat. Kdyby uměly více, tak by pak v první třídě neměly co dělat. Obecně lze říci, že co se týče vzdělávání, není mezi přípravou třídou a mateřskou školou velký rozdíl. Odlišujeme se jen v nižším počtu dětí proto, abychom se mohli zaměřit na ty, které mají nějaký problém, například jsou hyperaktivní. Pokud k nám rodiče chtějí své ratolesti přihlásit, mohou tak učinit do konce dubna.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení