Pokousaní lidé od divokého psa, dva mladí lidé "pod proudem" a nejen to čekalo v pátek dopoledne na desítky dětí z mnoha základních škol Mladoboleslavska. Na atletickém stadionu v Mladé Boleslavi se konal další ročník soutěže Hlídek mladých zdravotníků. Jak Boleslavskému deníku řekla ředitelka soutěže a Oblastního spolku Českého Červeného kříže Mladá Boleslav Stanislava Šmachová, soutěže se zúčastnilo osm hlídek z prvního stupně a šest hlídek z druhého stupně základních škol.

Do akce postupně vyrazily pětičlenné hlídky, aby zhodnotily a prakticky předvedly své teoretické znalosti ze školního vyučování. "Například zachraňovaly děti pokousané psem. Dále pak poranění při srážce bruslaře s cyklistou či chlapce, který vdechl bonbon," uvedla Šmachová s tím, že každý rok se soutěžní disciplíny mění. Vždy však musí jít o zranění, aby bylo možné zhodnotit jejich znalosti, které se učí podle studijního materiálu.

Mladí zdravotníci si podle Stanislavy Šmachové ve většině případů počínali velmi dobře. Našli ovšem i ti, kterým se záchrana života příliš nepodařila. Například když měli ošetřovat chlapce a dívku, které poranil elektrický proud. Ne všichni zachránci totiž jako první buď vytáhli kabel "ze zásuvky", nebo bezpečně odstranili kabel svírající jedna z figurantek v ruce. Okamžitě po příchodu k bezvládně ležícímu tělu se jej dotkli, čímž by v reálném případě přišli k úhoně sami.

Jednou ze soutěžních hlídek byli také žáci druhé a třetí třídy z 2. základní školy v Mladé Boleslavi. "Zvládali to výborně. Byli hodně nervózní, trošku se báli, udělali opravdu jen drobné chyby, ale pro život a ošetřování zranění jsou zcela připravení," řekla Deníku Miloslava Čakrtová, která na této škole vede zdravotnický kroužek a děti na soutěž připravovala.

close zoom_in

Děti si zkusily především obvazovou techniku

VÝSLEDKY:
I. stupeň: II. stupeň
1 2. ZŠ Mladá Boleslavhlídka MS ČČK MB VI
2 ZŠ Luštěnice 1. ZŠ Mladá Boleslav
3 1. ZŠ MBZŠ Semčice