Tajemné jako hrad v Karpatech se může zdát povolební vyjednávání v Mnichově Hradišti.

Město čeká řada změn. Nejhlavnější z nich je nový starosta. Současný, Arnošt Vajzr, již nekandidoval a chystá se do důchodu. Kdo se stane jeho nástupcem? Otěže budoucnosti města má v ruce lídr vítězného uskupení Žijeme pro Hradiště Ondřej Lochman.

„Postupně se scházíme se všemi stranami, které od voličů dostaly mandát, aby zasedly v zastupitelstvu," řekl Ondřej Lochman. Které to konkrétně jsou a co bylo předmětem jednání, to si nechal pro sebe. „Jasněji bude na začátku týdne. Situaci by významně ulehčilo, kdyby se v našem systému mohl starosta volit přímo. Ne všechny strany totiž respektují vítěze voleb a přemýšlí o svých variantách," nepřímo popsal potíže 
v probíhajícím vyjednávání.

Upozornil ale, že jako lídr uskupení, které ve volbách získalo osm mandátů, je připraven převzít post starosty. Ujal by se ho ve chvíli, kdy by se podařilo vytvořit silnou koalici, která by nestála na křehké většině dvanácti hlasů.

Jak situace dopadne? To si 
v současné době netroufl odhadovat ani dosavadní starosta Arnošt Vajzr. Očividně by se do spekulací ale rád pustil.

Momentálně čerpá dovolenou. „Nevím, jak se vyvinou dohody šesti uskupení. Už nejsem ve vyjednávacím týmu, a tak nemám relevantní informace," vzkázal Arnošt Vajzr s tím, že se aktivní politiku chystá opustit.

Ruce v klíně ale nemá složení ČSSD. Jak Boleslavskému deníku řekl Václav Haas, člen druhé nejúspěšnější strany, sešli se již se všemi zvolenými zástupci. „Připadalo nám to jako elementární slušnost. S Žijeme pro Hradiště jsme už jednali a bavili jsme se především o programových záležitostech," potvrdil Václav Haas. Otázku spolupráce považuje ještě za předčasnou. Do případné koalice ale nehodlá vstoupit s kandidáty, kteří nechtějí respektovat vítěze komunálních voleb.

Trochu skeptické je ale k vývoji spolupráce s vítěznou stranou ANO 2011. Například Aleš Jirásek, lídr strany, považuje celou situaci zatím za otevřenou. „Podpoříme, co bude mít smysl. Nelíbí se nám ale, že Žijeme pro Hradiště vstoupilo do politiky se spolkovou činností, která s vedením města nemá nic společného," konstatoval.