Ta má kapacitu dvanáct lůžek pro muže a čtyři pro ženy. Pokud je potřeba, na každé části mohou přidat ještě čtyři přistýlky. „To už je ale opravdu maximum. Jsme omezeni prostorem, a tak čím více postelí, tím menší komfort pro pohyb," vysvětluje dále vedoucí střediska.

V tuto chvíli podle Ondřeje Kubaly, zástupce velitele městské policie, strážníci v Mladé Boleslavi evidují devadesát pět osob bez domova, z nichž je jen šest žen, zbytek jsou muži. „Denně s nimi řešíme různé případy a snažíme se je přesvědčit, aby noc netrávili venku, ale ve středisku Naděje," popisuje každodenní rituál Ondřej Kubala.

Jenže žádnému z bezdomovců, které na ulici zahnala například špatná finanční situace či rodinné vztahy, tuto možnost nemohou nařídit. Kromě toho zde platí i určitá pravidla. Do Naděje například nesmí pod vlivem alkoholu či drog, což je pro mnohé problém a Naději tak odmítají.

I proto mají ve středisku v současné době dva terénní pracovníky, kteří bezdomovce ve městě vyhledávají a snaží se jim pomoci. „U některých z nich se činnost setkává s úspěchem. Řadu lidí bez domova doprovází na úřady, aby s nimi vyřídili osobní doklady, nebo získali dávky," přibližuje Ivona Horáková a dodává, že kromě toho jim čas od času donesou také oblečení nebo potravinové balíčky.

Podle vedoucí střediska Naděje nelze přesně vyčíslit počet bezdomovců ve městě. Často sem totiž přijíždí z jiných regionů za prací a když ji nezískají, migrují po několika dnech dále.