Kladenskou čtvrť Švermov a Mladou Boleslav stále dusí smog. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu (PM10) tam dnes ráno a dopoledne dvojnásobně překračovaly povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Na ostatních místech středních Čech se situace zlepšila a rozptylové podmínky jsou příznivé. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší hodnoty naměřila dnes před 09:00 stanice v Mladé Boleslavi, kde činila čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 111 mikrogramů na metr krychlový. V Kladně-Švermově to bylo 98,9 mikrogramu. Hodinové hodnoty imisí činily v Boleslavi 93 mikrogramů a v Kladně se během hodiny zvýšily ze 117 na 123 mikrogramů na metr krychlový.

Ještě začátkem týdne přitom koncentrace polétavého prachu na mnoha místech regionu až trojnásobně překračovaly povolené limity. Meteorologové ale ve středu v regionu odvolali signál regulace, kvůli kterému musely některé podniky omezit výrobu. Stále platí stav upozornění před smogem.

Špatná předpověď

Při něm meteorologové lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučují, aby se zdrželi při venkovním pobytu zvýšené fyzické zátěže, při které by se mohli zadýchat.

Podle meteorologů však o víkendu v některých oblastech znovu hrozí zhoršení rozptylových podmínek. Smog podle šéfky krajského odboru životního prostředí Anny Hubáčkové pochází v regionu hlavně z dopravy. Ve venkovských lokalitách ovzduší zhoršuje i domácí topení, zejména když lidé spalují nekvalitní uhlí, špatné vyschnuté dřevo nebo odpadky.

Vyrazte na Sněžku

Zcela odlišná situace je na horách. Na hřebenech Krkonoš panuje slunečné počasí. Na Luční boudě byla ráno teplota kolem tří stupňů nad nulou, zatímco v Trutnově byl minus jeden stupeň. Tipem na výlet může být i skutečnost, že na Sněžku o víkendu výjimečně můžete vyjet lanovkou. Lanovka na Sněžku je mimořádně v provozu jen tento víkend, probíhá na ní totiž zimní údržba. Na plno se rozjede opět až 10. prosince.