„Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn dvou slepic ze šesti,“ upřesnil Vorlíček. S tím, že rozbor odebraných vzorků ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdil ptačí chřipku subtypu H5N1. „Zbývající drůbež byla utracena. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření,“ uvedl mluvčí.
Plošně s platností po celé republice se už od poloviny prosince uplatňuje nařízení držet chovanou drůbež v budovách – a pokud její trvalé umístění pod střechou není možné zajistit, je nutné zamezit volně žijícím ptákům v kontaktu jak se samotným chovem, tak s jeho krmením. Toho lze dosáhnout například zasíťováním výběhu nebo využitím voliéry.
Ve středních Čechách byl letos první případ potvrzen 2. ledna – a šlo o velký malér. Ptačí chřipka totiž v příbramském okrese zasáhla komerční velkochov drůbeže Farmy Druhaz v Sedlčanech; šlo rovněž o variantu H5N1. Firma nahlásila úhyn několika desítek krůt. Následně veterináři společně s hasiči zlikvidovali kompletně celý chov: přes tisíc krůt v porážkové hmotnosti a 12 tisíc kuřat chovaných na maso. V Sedlčanech se také 3. ledna našla uhynulá husa divoká, u níž laboratoř ptačí chřipku potvrdila rovněž.
Před měsícem, loni v prosinci, zasáhla ptačí chřipka několik středočeských malochovů. Hned tři v Hrusicích na Praze-východ (tam z jednotlivých dvorků zmizelo 97, 54 a 40 kusů) a v Nebřenicích taktéž na Praze-východ (45 kusů). Také v těchto napadených chovech byli všichni ptáci zlikvidováni a jejich těla bezpečně zlikvidována.