Národní pouť se letos v Ledcích konala už po čtyřiasedmdesáté. Jedná se o akci, která probíhá k uctění památky 34 padlých v závěru Druhé světové války v květnu 1945.

Od 13. hodin odpoledne proběhla plánovaná pietní vzpomínka u památníku padlých. V jejím závěru nechyběla ani hymna, kterou zahrála dechová kapela Dobrovanka, která přijela z Dobrovice a posléze provázela návštěvníky akce celým odpolednem.

Po pietě se průvod hasičů v parádních uniformách, mažoretek, celé kapely a veřejnosti odebral k místnímu amfiteátru pod širým nebem, kde celá akce vyvrcholila divadelním představením.

Místní ochotníci od začátku roku nacvičovali klasiku - Pygmalion, kterou zahráli i přes mírnou nepřízeň počasí. První polovina hry totiž propršela.

"Příprava takové akce je velmi náročná, když je potom špatné počasí, tak je to trochu smutné," okomentoval průběh představení starosta Ledců Josef Keller. Diváci se ale nenechali odradit, schovaní pod deštníky vydrželi celou první půlku, poté přestalo pršet a závěr hry už nebyl ničím rušen.

"Bylo to lepší než v Mladé Boleslavi nebo v Praze," ozývaly se po skončení hlasy nadšených diváků.

Na Národní pouť dorazilo přibližně 350 lidí, obvykle však chodívá asi dvojnásobek.

Ledce leží necelých dvacet kilometrů jihovýchodně od Mladé Boleslavi a mají kolem 350 obyvatel. V obci došlo v závěru II. světové války 7. května ke střetu s německými okupanty: za svobodu tehdy položilo život přes třicet místních obyvatel a lidí z okolí.