Malá víska Koprník u Kněžmostu byl tentokrát cílem rodáků a přátel obce ze zajímavého důvodu. U příležitosti místní pouti byla totiž odhalena v hrubých kamenech pod památnými duby usazená kovová pamětní deska, informující, že poblíž stávala tvrz vladyků z Koprníku, z jejichž rodu s velkou pravděpodobností vzešel významný hvězdář Mikuláš Koperník. Na téhle slavnostní akci byl přítomen i Pavel Kverek, který je na Mladoboleslavsku znám nejen jako umělecký kovář, ale také jako vynikající odborník v oboru ornitologie. Ten také prozradil řadu podrobností o slavnostní odpoledni v Kněžmostě.

Kdy a kde se akce konala?
Slavnostní akt, spolu s otevřením nově opravené kapličky, byl naplánován na sobotní 14. hodinu, ale za letního počasí se lidé scházeli již mnohem dřív.

Popište nám atmosféru. Jak jste prostředí vnímal?
Za hasičskou zbrojnicí v dřevěném přístavku bylo nachystáno posezení pro víc jak stovku účastníků, vonělo maso z grilu, pěnilo pivo a jiskřila limonáda. Voněly koláče mnoha druhů.

Kromě odhalení pamětní desky se konal také doprovodný program?
Ano, a to na nedávno zprovozněném hřišti. Večer bylo nachystáno posezení s hudbou. Nevelká obec kněžmostského regionu zažívala svůj veliký den.

Jistě jste také měli obavy o počasí. To je teď velmi nestabilní.
Ohlášené bouřky se uctivě místu vyhýbaly, jistě i proto, aby sváteční slovo, vedené kronikářkou obce Hanou Bejrovou u kapličky a osadním starostou Ladislavem Kiliánem při odhalování desky, nemuselo být ve spěchu.

V hasičské zbrojnici proběhlo v podvečer i promítání filmových dokumentů, je to tak?
Přesně tak, promítané snímky se vztahovaly k historii obce i minulosti docela nedávné.  Na každém kroku a v každou chvíli bylo znát, že je na co vzpomínat, čím se pochlubit známým i hostům, dorazivším mnohdy zdaleka.

Můžete zmínit některé hosty?
Pozvání za region Kněžmostska přijala i místostarostka Jitka Bartošová, nechyběli sponzoři. Návštěvníci se mohli probírat písemnostmi, vztahujícími se ke Koprníku, mohli se dotazovat.

Jaký je váš největší zážitek z této akce?
Mne zaujala myšlenka osadního starosty propojit se přes slavného hvězdáře s místy v Polsku, která Koperníka mají za svého. A proč ne, vznikají-li či dávno fungují na mnoha místech v republice různá přeshraniční partnerství, proč by i Koprník neměl mít podobné – trochu tajemné a jistě unikátní.

Pěkné místo třeba právě teď, v době letních prázdnin a dovolených, k pěknému zastavení na cestách.
Zcela jistě. Pojedete-li Kněžmostskem, namiřte si to přes úhlednou ves Koprník na jihu regionu. Postůjte pod letitými duby a v kameni u jejich kořenů si připomeňte jméno a význam hvězdáře. Stojí to za to.