Spokojenost podnikatelů s přístupem radnice, vstřícnost a ochota úředníků, rychlost vyřizování agendy nebo přehledné webové stránky úřadu. To jsou důvody, proč se v hodnocení podnikatelsky nejpřívětivějších měst na stříbrné příčce umístilo Mnichovo Hradiště.

Soutěž Město pro byznys, která již pátým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Jak se podniká ve stříbrném Hradišti jsme si povídali s místním podnikatelem Miroslavem Kraušnerem.

Jak dlouho v Hradišti podnikáte?
Podnikání začal můj táta asi v roce 1991 a po jeho smrti v roce 2011 pokračuji já, a myslím že stejně úspěšně.

V čem podnikáte a jak se vám daří?
Firma se jmenuje SPOJDRÁT, táta byl vtipálek, zabýváme se vytyčováním tras kabelového vedení v zemi a zaměřováním poruch na kabelech – to znamená zkrat, přerušený kabel, nebo i jen částečně porušená izolace kabelu.

Hradiště skončilo v hodnocení měst ve Středočeském kraji na druhém místě (Hodnocení časopisu Ekonom „Město pro byznys"), za Benešovem, na třetím místě je Brandýs. Co si tedy myslíte, že je tou dobrou věcí, že se v Hradišti daří dobře podnikatelům?
Já si myslím, že je to polohou Mnichova Hradiště. Je to relativně blízko do Prahy a zároveň do Liberce, do Jičína, do Mělníka. Zajímavá místa pro podnikání, aspoň já v těchto městech působím.

Máte tedy nějakou zkušenost s městským úřadem v Hradišti, kdy vás třeba mile překvapili, když jste si šel vyřizovat nějaké papíry právě kvůli podnikání a byl jste mile překvapen, nebo alespoň spokojen?
Zatím jsem byl vždy spokojen a překvapen vstřícností všech úředníků na městském úřadu.

Co se domníváte, že je v dnešní době na podnikání nejtěžší, nejhorší a naopak?
Myslím, že nejhorší je udržet si zákazníka, konkurence je veliká, i když v mém případě to ještě docela jde, toto zaměření moc firem nenabízí. Pak je pro mě složité vytvořit nějakou dobrou reklamu, která by mi přinesla více zákazníků, aby mě firma uživila na plný úvazek. Je to bohužel sezónní práce. Přes zimu se neprovádí tolik stavebních prací a tudíž je méně práce.

Co ke své práci potřebujete?
Kromě hledačky je to samozřejmě spolupráce  s firmami, které se zabývají údržbou a spravováním veřejného osvětlení.

Vaše přání do budoucna, váš cíl, sen…
Mé přání je jednoduché, totiž abych firmu pozvedl natolik, abych se mohl věnovat jen této činnosti. Doufám že se můj sen jednou splní.

Město pro byznys

V rámci výzkumu se analytici zaměřili také na turistický ruch. Zájem o Středočeský kraj se za posledních 11 let snížil o 28 %. Ubylo turistů,  snížila se kapacita hotelů, kempů naopak přibylo.

Arnošt Vajzr: Jsem rád, že se nám podařilo obhájit stříbro z minula

Umístění na druhé příčce žebříčku v hodnocení časopisu Ekonom je dokladem toho, že se v Hradišti snaží, aby se ve městě nejen dobře žilo, ale také aby se dařilo i malým a středním podnikatelům. „Místní podnikatelé vnímají pozitivně nízký stupeň znečištění ovzduší, počet lékařů, ceny bytů nebo dopravní dostupnost, kupní sílu spotřebitelů, cenu za odvoz odpadu, rozsah a kvalitu sítě dodavatelů nebo dostupnost pozemků pro podnikání," uvedl starosta Hradiště Arnošt Vajzr.

Druhé místo v tak silné konkurenci měst je velmi dobrým výsledkem. Pro starostu Hradiště to znamená velmi mnoho. „Pro mě osobně i pro město je o to cennější, že jsme se poprvé umístili na druhém místě v roce 2011, a letos se nám tak podařilo toto umístění obhájit. Budeme se snažit, abychom i v roce 2013 dosáhli dobrého výsledku," dodal k stříbrnému umístění Vajzr.