A co to pro město, potažmo hráče znamená? Herny mohou fungovat pouze na místech, která splňují pravidla, určená vyhláškou. Ta stanovuje, že herny se nesmí nacházet v okruhu dvě stě metrů od hrany Masarykova náměstí, v okruhu padesáti metrů od ostatních chráněných objektů a areálů, jako jsou sportoviště, dětská hřiště, pískoviště, nádraží, kino, školy, knihovna či smuteční síň.

Tyto podmínky splňují pouze tři provozovny: v Podskalské ulici, Víta Nejedlého 1992/6 a Víta Nejedlého 279. Turnovská 349 byla ze seznamu nakonec vyřazena.

„Pokud bychom někdy v budoucnu chtěli povolit na území města další hernu, můžeme, ale musíme dodržet tato nastavená pravidla. Pakliže by se tak nestalo, ministerstvo vnitra může vyhlášku prohlásit za neplatnou," vysvětloval ještě před hlasováním starosta Ondřej Lochman z uskupení Žijeme pro Hradiště.

Je vyhláška v pořádku?

Jako první otevřel rozpravu Václav Haas z koaliční ČSSD. Zajímalo ho, zda má město v současné době v ruce písemná stanoviska ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která říkají, že text vyhlášky o regulaci hazardu je v pořádku.

Z úst Kamily Galetkové, tajemnice městského úřadu, se dozvěděl, že po dubnovém schválení vyhlášky radnice dokument poslala ministerstvu vnitra ke kontrole. To potvrdilo, že chyby nenašli. „Pouze po nás chtěli doplnit pravidla. Rada je proto zařadila na svůj program jednání a poté doporučila ke schválení zastupitelstvu," konstatovala Kamila Galetková.

Pavel Paclt z opoziční TOP 09 poukázal na absurditu memoranda, které zastupitelé schvalovali letos v dubnu.

Přestože provozovna v ulici Turnovská dokument podepsala, byla nakonec kvůli pravidlům vyloučena.

Jsem stále proti

„Mně se vyhláška nelíbí. Byl jsem proti a budu i nadále. Ani s těmi pravidly úplně nesouhlasím," vyjádřil se Pavel Paclt, který se zásadně postavil také proti tomu, aby rada rozhodovala o schválení, případně zamítnutí každé podané žádosti o novou hernu.

Problém s tímto bodem měl také Josef Luka z ČSSD, který zasedá i v radě. Starosta však všechny ujistil, že finální rozhodnutí leží i nadále na bedrech zastupitelstva.

Václav Haas, který od začátku diskusí prosazuje úplný zákaz hazardu, zastupitele upozornil, že vyhláška sice krátkodobě zajistí, aby ve městě další herny nepřibývaly, nicméně nikdo podle něj nemůže zaručit, že v příštích letech znovu nepřibudou.

„To mi přijde jako zásadní obrat názoru zastupitelů a úplně mu nerozumím. Z toho důvodu nejsem ochotný pravidla podpořit, protože otevírají možnost k dalšímu nárůstu," řekl opoziční zastupitel. Rezignoval i na to, že by znovu podal protinávrh na úplný zákaz heren. „V dubnu evidentně neměl dostatečnou podporu a pouze bych asi zdržoval jednání," dodal.

Vyhláška nepřinese omezení

Vyhlášku nepodpořil například ani Eduard Havránek z opoziční TOP 09, ani Miroslav Smutný z opozičního Sdružení nezávislých kandidátů Mnichovo Hradiště. „Můj postoj je stále stejný již několik let. Jsem pro celoplošný zákaz. Názor jsem nezměnil ani v souvislosti s novou vyhlášku," podotkl.

Je přesvědčený, že nepřinese žádné omezení. „Pokud jsme vyčlenili území města, kde herny být nesmí, zároveň vyhláška v podstatě říká, kde být mohou, pokud splní všechna obecná zákonná pravidla, nemohu se zbavit dojmu, ale připomíná mi to přísloví o vlku a koze," dodal zastupitel.

V Mnichově Hradišti funguje 29 automatů a 47 terminálů. Z jejich provozu plyne do rozpočtu města ročně 3,5 milionu korun, kterých je radnice ochotná se vzdát.

Vyhláška, v níž se mimo jiné píše, že si nikdo v povolených hernách nezahraje od neděle do čtvrtka od 2 do 18 hodin a od ptáku do soboty od 3 do 18 hodin, začne platit od 1. ledna 2016.

Ministerstvo financí, které s návrhem nového zákona o provozování sázkových her přišlo, si od něj slibu řadu pozitivních dopadů. Například, že vybuduje centrální informační systém, který pomůže eliminaci praní špinavých peněz prostřednictvím hazardu.