Tento problém se nevyhnul ani Mnichovu Hradišti. Pokud bychom počítali i všechny spádové obce, potřebují do školek zapsat přibližně pětačtyřicet dětí.
Od září nedostatečnou kapacitu vyřeší otevřením přípravné třídy v Základní škole Sokolovská. „Třída je určena zejména pro předškolní děti od pěti do sedmi let a počítáme s maximálním počtem patnácti dětí. Díky tomu můžeme nabídnout individuální přístup ke každému z nich," řekla dočasně jmenovaná ředitelka 1. ZŠ Eva Hajzlerová s tím, že momentálně jich je přihlášených čtrnáct.

Upozornila, že pro rodiče ani děti se nezmění nic, jen to, že nebudou docházet do mateřské školy, ale do nově upravené třídy v základní škole.

„Abychom je ale z mateřinky úplně nevyčlenily, budou se účastnit jak akcí školních, tak akcí, které bude pořádat mateřská škola," ujistila Eva Hajzlerová.
Co přesně se děti budou v přípravné třídě učit, ladí přes léto učitelé. Už teď je ale jasné, že malým školáčkům se bude věnovat učitelka Šárka Coufalová. Podle dočasně jmenované ředitelky je to člověk na svém místě, který ví, jak dětem konkrétně pomoci.

I děti s odkladem

Do předškolní třídy nastoupí například tři děti s odkladem, ale i děti, pro které bude lepší, když před první třídou stráví ještě rok v menším kolektivu.

„Paní učitelka je speciálním pedagogem, orientuje se v logopedii a má také psychoterapeutický kurz," poukázala na její kvality Eva Hajzlerová s tím, že děti může naučit i lépe vyslovovat. Problémy s řečí některé prvňáčky v poslední době často trápí.

V přípravné třídě zůstane zachovaný rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. „Lavice nebudou mít pevné uspořádání. A jako ve školce budou děti každý den na dvě hodiny chodit ven. Zachovaná je i klidová zóna, takže si budou moci i odpočinout. Jejich výuka skončí v půl dvanácté, odtud půjdou na oběd do jídelny, kde si je už vyzvedne paní vychovatelka a odvede si je do družiny ve vedlejším pavilonu," dodala.

Zřízení předškolní třídy pomůže uvolnit místa v mateřské škole pro děti, které dosud neměly to štěstí.

Krok vítá i starosta Ondřej Lochman: „V březnu se změnila legislativa týkající se předškolního vzdělávání, a to je odteď dostupné všem. Otevření třídy nám vytrhlo trn z paty," sdělil Ondřej Lochman.

Přesto si je vědom, že to není konečné řešení. Čtrnáct dětí sice nově nastoupí na uvolněná místa do mateřinky, zbylé se ale sotva vejdou do Mateřského centra Kohoutek.

Přibude ještě jedna třída

Radnice počítá s tím, že by jednu třídu ještě postavilo. Váhá u jaké školky. Nabízí se Mírová či Jaselská.

„Teď připravujeme projekt. Pro mě osobně by v potaz přišla mateřská škola Jaselská, protože bychom ji spojili i se stavbou jídelny," uvažoval.

Pokud ale město investuje peníze do realizace další třídy v mateřince, musí mít dobře promyšlené, zda se mu to vyplatí. „Celorepublikový trend mluví o tom, že se babyboom zastavil, to znamená, že počet narozených dětí zřejmě už nebude stoupat, ale stagnovat. V okolí Mnichova Hradiště je spousta stavebních parcel, kde v příštích letech vyrostou rodinné domy. Navíc jsme střediskovým městem a naší povinností je zajistit volná místa ve školkách obcím, které je nemají," dodal.