Poškození barokních sochu na sousoší jsou naštěstí pouze mírná, i tak ale jejich oprava vyjde na bezmála800 tisíc korun, 572 tisíc z toho pokryje státní podpora.
„Ohrožené části kamenných částí sousoší budou zpevněny, celá památka bude očištěna a zbavena nešetrných zásahů z minulosti – novodobých nátěrů a cementových přetěrů,“ uvedl Martin Weiss z městského úřadu v Mnichově Hradišti.

Opraveny budou rovněž trhliny v materiálu a některé části sousoší. Půjde o zídky a stupně, které budou nahrazeny pískovcovými kopiemi. Vrcholem restauračních prací pak bude oprava a přezlacení svatozáře ústřední sochy sv. Jana Nepomuckého.

Pro budovu záložny na Masarykově náměstí se pak pro letošní rok chystá repasování mříže, která odděluje vestibul pošty od náměstí. Tyto práce vyjdou na 126 tisíc korun. Polovina peněz půjde z Programu regenerace Městské památkové zóny. „Zastupitelstvo města letos již popáté rozhodlo o prodloužení tohoto programu, což případným žadatelům otevírá cestu žádat o podporu z fondu ministerstva kultury. Žádat může vlastník kteréhokoliv památkově chráněného objektu ve městě,“ dodal Weiss.