Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ekocentru Zahrada se snídalo férově, už pošesté

Mladá Boleslav – Vůně kávy a tiché tóny kytary, to vítalo v soboru ráno návštěvníky mladoboleslavského Ekocentra Zahrada.

15.5.2016
SDÍLEJ:

V Boleslavi se snídalo férově už pošesté Foto: Šárka Charousková

V trávě seděly na dekách hloučky lidí, prostě na první pohled piknik. Ale už na druhý pohled bylo jasné, že jen tak obyčejný piknik to nebude. Právě totiž vypukla férová snídaně.

Ta se koná po celém světě, a letos připadla na sobotu 14. května.

„Letos je to u nás v Boleslavi už šestý ročník. Dříve jsme se scházeli v Havelském parku, tentokrát jsme zvolili zrekonstruovanou a předělanou Zahradu, která se nám moc líbí, je tu taková komorní atmosféra," prozradila Monika Picková, která u organizování této akce v Boleslavi stojí od počátku.

A o co vlastně jde? Férová snídaně na Zemi, jak zní celý její název, je vlastně piknikový happening a koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade.

„Fair trade (neboli česky spravedlivý obchod) je způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů, řemeslníků i zaměstnanců z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Jde tedy o to, že v tento den lidé konzumují potraviny, při jejichž vzniku nebyla porušena lidská práva ani důstojnost výrobců," vysvětlují organizátoři.

V boleslavském ekocentru tak voněla nejen fair trade káva, ale děti popíjely džus, na jejichž krabičce byl vidět typický znak fair trade výrobků, modro-zeleno-černé kolečko, připomínající jing jang.

„My máme domácí bábovku, do které jsme dali férové kakao a také čokoládu," pochlubila se malá Natálka. Její rodiče vysvětlují, že je důležité s dětmi o tomto problému mluvit už odmalička, i když se jich zdálnivě přímo nedotýká.

Boleslav navíc už před dvěma lety získala status fairtradového města, což znamená, že je spravedlivému obchodu nakloněna a faitrade výrobky se zde dají běžně koupit. Letos se k férové snídani připojilo i Mnichovo Hradiště a Bělá.

Autor: Šárka Charousková

15.5.2016
SDÍLEJ:
V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

Ilustrační foto.

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení