V trávě seděly na dekách hloučky lidí, prostě na první pohled piknik. Ale už na druhý pohled bylo jasné, že jen tak obyčejný piknik to nebude. Právě totiž vypukla férová snídaně.

Ta se koná po celém světě, a letos připadla na sobotu 14. května.

„Letos je to u nás v Boleslavi už šestý ročník. Dříve jsme se scházeli v Havelském parku, tentokrát jsme zvolili zrekonstruovanou a předělanou Zahradu, která se nám moc líbí, je tu taková komorní atmosféra," prozradila Monika Picková, která u organizování této akce v Boleslavi stojí od počátku.

A o co vlastně jde? Férová snídaně na Zemi, jak zní celý její název, je vlastně piknikový happening a koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade.

„Fair trade (neboli česky spravedlivý obchod) je způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů, řemeslníků i zaměstnanců z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Jde tedy o to, že v tento den lidé konzumují potraviny, při jejichž vzniku nebyla porušena lidská práva ani důstojnost výrobců," vysvětlují organizátoři.

V boleslavském ekocentru tak voněla nejen fair trade káva, ale děti popíjely džus, na jejichž krabičce byl vidět typický znak fair trade výrobků, modro-zeleno-černé kolečko, připomínající jing jang.

„My máme domácí bábovku, do které jsme dali férové kakao a také čokoládu," pochlubila se malá Natálka. Její rodiče vysvětlují, že je důležité s dětmi o tomto problému mluvit už odmalička, i když se jich zdálnivě přímo nedotýká.

Boleslav navíc už před dvěma lety získala status fairtradového města, což znamená, že je spravedlivému obchodu nakloněna a faitrade výrobky se zde dají běžně koupit. Letos se k férové snídani připojilo i Mnichovo Hradiště a Bělá.