Jak vysvětlil starosta Luboš Rambousek, nepůjde o komunitní dům pro seniory v pravém slova smyslu. „V našem případě se jedná o šest pečovatelských bytů pro seniory, kteří dokážou žít samostatně, ale chtějí využít sociální služby typu donášky oběda, nákupu, odvozu k lékaři, poradenství a podobně," vysvětlil podstatu záměru Luboš Rambousek.

Podle něj je v Dolním Slivně mezi staršími lidmi o takový typ bydlení zájem. Senioři totiž často bydlí v rodinných domech, o které v rámci svých možností pečují. Jenže s přibývajícím věkem to začíná být nad jejich síly. „A zároveň se nechtějí stěhovat jinam, ale rádi by zůstali v místě, kde doposud žili," vysvětlil starosta obce, která má přes tři sta obyvatel.

Čtěte také: Ledy tají! Město a Škoda opět spolupracují

Pečovatelské byty budou stát přímo na návsi mezi obchodem, poštou a zastávkou autobusu.

Primárně budou bytové jednotky podle Luboše Rambouska určeny pro místní občany. „Pokud by zbyla kapacita, samozřejmě volné byty nabídneme i zájemcům z okolních obcí," naznačil starosta.

Objekt však nebude sloužit jen seniorům. Součástí totiž bude i mateřská škola pro tucet dětí. „Kromě toho k bytům bude náležet i zahrádka. Stavbu jsme navrhovali tak, aby se tu setkávaly všechny generace, přičemž každá z nich má vymezený i svůj klidový prostor tak, aby se například vzájemně nerušily," dodal Luboš Rambousek.

Zatím se ale s určitostí neví, kdy stavba odstartuje. Vše záleží na dotacích. Na byty pro seniory Dolní Slivno získalo 3,6 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj, což je zhruba polovina sumy, kterou na tuto část potřebují. Další dotaci žádali také na mateřskou školu. To, jestli uspěli, se dozvědí už v dubnu.

Čtěte také: Potíže s chrápáním vyřeší nový screeningový přístroj