Při inscenaci hry, která pojednává o střetu touhy po svobodě se svazujícími pravidly ortodoxního židovstvní, se musely překonávat kulturní i jazykové bariéry. Při zkouškách se komunikovalo anglicky, výsledek byl nicméně podle ředitelky hvězdný. I proto se hra v pátek opakuje. „Cesta do nám vzdáleného světa byla pro nás všechny výjimečnou, i když ne novou. Máme za sebou realizaci předchozí autorčiny hry, zvané Mikve. Tajemství je ale výjimečným počinem s výjimečnou režisérkou z výjimečného prostředí. Stojí za vidění,“ pozvala Janeta Benešová.

Kromě Tajemství se nárazoví diváci i předplatitelé, kterých je v Boleslavi na republikové poměry nebývalých 12 procent z obyvatel města, mohou těšit i na Krás(k)u na scéně s Danielem Bambasem. Ten za ni získal cenu Thálie. Na programu je již 20. září.

Divadlo dále nabídne řadu dalších již osvědčených kusů. Novecento, Saturnin, Bez roucha, Úplné zatmění, Chaplin a další tvoří paletu, která je sázkou na jistotu. Chybět nebudou ani inscenace hostující. Válka Roseových, Shirley Valentine či Králova řeč.

Program samozřejmě přinese v nové sezóně i premiéry. „V následujících měsících se diváci mohou připravit například na Gogolova Revizora, na hru A pak už tam nezbyl ani jeden podle Agathy Christie. Dále nabídneme Kočku na rozpálené plechové střeše Tennesseeho Williamse a ještě mnoho dalšího,“ láká ředitelka Janeta Benešová do boleslavského divadla.

Již za týden navíc přichází unikátní divadelní událost, která se přelije i do ulic. Blíží se festival Nadosah, pořádaný pod patronáží Vandy Hybnerové na počest jejího otce, známého herce a mima Borise Hybnera, který před dvěma lety zemřel. „Druhý ročník tohoto festivalu startuje ve středu 12. září a potrvá až do soboty 15. září. Jeho myšlenkou je oživit ulice, zákoutí, staré město Mladé Boleslavi,“ podotkla Benešová.

„Chceme ukázat také netradiční divadelní formy, divadlo, které my neumíme. Dorazí tak celá řada hostů – s pantomimou, stínovým divadlem, loutkovým divadlem,“ dodala ředitelka s tím, že nabídka bude skutečně pestrá. „Pro školy i školky, zdarma i placené, venku i v divadle. Nenechte si ujít Radima Vizváryho – nositele Thálie v oboru pantomima,“ doplnila.

Novinkou letošní sezony je i posila do zdejšího souboru. Tou bude Lucie Končoková z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. „Jelikož máme v souboru několik otěhotnění, takže je stále veselo, bude Lucie vítanou posilou. Jako záskok se objeví již v představení Krás(k)y na scéně a jako svou první inscenaci nazkouší na podzim Revizora. Naopak se s námi loučí herec Libor Stach,“ poznamenala Janeta Benešová.

Premiéry 2018/2019 v boleslavském divadle:

Denisa Kábrtová - Radůza
LEGENDA 997 (V+V)
Originální divadelní zážitek s hudbou a texty písničkářky Radůzy
Režie: Pavel Khek
Premiéra 26. října 2018 na velké scéně.

Nikolaj Vasiljevič Gogol
REVIZOR
Klasická komedie o naší současnosti z dob carského Ruska.
Režie: Štěpán Pácl
Premiéra 14. prosince 2018 na velké scéně.

Agatha Christie
A PAK UŽ TAM NEZBYL ANI JEDEN
Psychothriller od královny detektivek, kde vrahem může být kdokoliv.
Režie: Petr Mikeska
Premiéra 22. února 2019 na velké scéně.

Florian Zeller
PRAVDA
Komedie o nevěře, ve které je umění lhát dovedeno až k dokonalosti.
Režie: Peter Chmela
Premiéry 15. a 16. března 2019 na malé scéně.

Jules Verne - Martin Vačkář - Ondřej Havelka
CESTA KOLEM SVĚTA
Hudební komedie o neobvyklé sázce a jedné dobrodružné nebezpečné cestě.
Režie: Ondřej Havelka
Premiéra 12. dubna 2019 na velké scéně.

Tennessee Williams
KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE
Klasické drama z rodinného života.
Režie: Petr Svojtka
Premiéra 14. června 2019 na velké scéně.