Na okrese průměrnou porodnost překračují Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Luštěnice nebo Žďár, na druhou stranu pod průměrem leží Bakov nad Jizerou, Dobrovice nebo Benátky nad Jizerou. Není žádným překvapením, že nejvíc dětí se v loňském roce narodilo v Praze (15 324), Brně (4 634) a Ostravě (2 970). Na Mladoboleslavsku zvítězilo město automobilů (496 dětí) a nechalo za sebou Mnichovo Hradiště (104), Benátky (80), Kosmonosy (61) nebo Bělou pod Bezdězem (52). V Klaudiánově nemocnici navíc mohli slavit, protože se zde 1. ledna jen čtyři minuty po půlnoci narodilo první miminko ve Středočeském kraji.

Ilustrační foto.
Firmám se daří, o menší zakázky nemají zájem

Podle zdejší vrchní sestry Miroslavy Solničkové je počet narozených chlapců a dívek zhruba stejný. „Je to tak půl na půl.“ Zajímavostí je, že se sice objevují exotická, netypická jména, ale lidé se v posledních letech vrací při své volbě jména k tradiční starým českým jménům jako například Ema, Emma, Anna, Nela, Natálie a Eliška. „Mezi chlapci kralují Jan, Matyáš, Jakub, Kryštof, Matěj a Martin,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Rodiče ale také volí jména neobvyklá, například Mia, Melisa, Malvína, Alisa, Zoey, Alyssha, Jara, Timea, Linaa, Caitir (holčička), Abigail, Emiliano Sem, Naomi, Gia a Marylin. Podle sestřiček z pediatrie také přicházejí do módy stará jména. V mladoboleslavské porodnici se například vloni narodili Bartoloměj, Vavřinec, Bořivoj a Matylda. „Nejvíce se rodí miminek mezi 3 – 4 kilogramy, tedy takové to klasické euromiminko,“ řekla s úsměvem mluvčí nemocnice.

V posledních letech je počet porodů v Klaudiánově nemocnici přibližně stejný. „Ani počet císařských řezů v naší porodnici nestoupá, každoročně se pohybujeme kolem 20 procent z celkového počtu porodů,“ dodala Hana Kopalová.

Ilustrační foto
Klaudiánka se připojila ke Dni melanomu

Porodnice Klaudiánovy nemocnice se snaží soustavně zkvalitňovat služby a nabídku služeb pro těhotné ženy. Ačkoliv je v plném proudu plánování výstavby nového pavilonu, kde bude sídlit dětské a gynekologicko-porodnické oddělení, prošly výraznou proměnou nadstandardní pokoje v patře porodnice. Novinkou také je zrušení poplatku za doprovod u porodu a kurz předporodní přípravy pouze pro ženy.

Původní vybavení a výmalbu nahradil na nadstandardních pokojích nový nábytek a celkový design je výrazně modernější. Vzhledem k velkému zájmu o tyto prostory přibyl k původním třem ještě jeden nový. Dva z nich přitom nabízejí možnost přespání i otci. „Uvědomujeme si, že si gynekologicko-porodnické i dětské oddělení zaslouží lepší prostory. Přípravy výstavby nového pavilonu jsou v plném proudu. Pravidelně se schází pracovní skupina, která definuje, jak by měl pavilon vypadat, aby splňoval moderní požadavky medicíny, byl plně efektivně napojen na stávající areál a vyhovoval i přáním pacientů," uvedl ředitel nemocnice Ladislav Řípa.


Statistika počtů porodů v Klaudiánově nemocnici za pět let:

rok  celkem
2017  1392
2016  1326
2015 1333
2014  1394
2013  1394

Ilustrační foto
Průměrný Středočech si proti loňsku platově „polepšil“ o 2222 korun