V Havelském parku se v sobotu sešlo na pět desítek lidí, kteří si s sebou přinesli nejrůznější druhy jídla, které spojovalo jediné. Všechno bylo vyrobeno z fair trade surovin.

Tedy takových, které vznikly v důstojných podmínkách a během jejich vzniku ani uvedení na trh nebyla porušována lidská práva a důstojnost.

„Máme tu fair trade džus, bábovku a také samozřejmě čokoládu," vyjmenovala sedmnáctiletá studentka Lenka, která se snídaně i s přáteli zúčastnila už podruhé.

„Myslím si, že důstojné podmínky k životu a práci jsou moc důležité, aspoň tímhle způsobem to chceme podpořit," vysvětlila.

Za tím, že se Mladá Boleslav může chlubit fairtradovým titulem, jsou dlouhé měsíce práce. V čele organizačního týmu stál dnes už bývalý náměstek primátora Adolf Beznoska, který se férové snídaně zúčastnil i s dalším náměstkem primátora Danem Markem.

„Určitě je to správná věc. A takzvaně férové výrobky najdete i na radnici, v mé bývalé kanceláři vaříme fair trade kávu a máme i faitradový cukr," prozradil Adolf Beznoska.

Jedna z organizátorek, která stála i za tím, že je Boleslav „férová", studentka Monika Picková, pak dodala, že největší problém bylo dát dohromady provozovny, kde budou tyto výrobky k dostání. „Teď máme sedm prodejen a pět restaurací, kde je ve městě seženete," uzavírá.

Co je fair trade?

Fair trade je spravedlivý obchod.
Jde o způsob obchodu, který lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují plodiny s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy, nikoliv pracovat.