Přestože částka za bydlení v obecních bytech je obvykle daleko příznivější než komerční nájemné, lidí, kteří z nějakého důvodu neplatí, přibývá. Jen v Mladé Boleslavi dluží neplatiči městu částku kolem deseti milionů korun, jak potvrdil náměstek primátora Jiří Bouška. V Bělé pod Bezdězem muselo vedení města takový případ řešit před pár dny. Na ulici tam kvůli dlouhodobému neplacení skončili dva lidé, kteří se údajně zabydleli v místním parku. Soudní vystěhování potvrdila starostka Bělé Jitka Tošovská. „Došlo k vystěhování dvou starších lidí, kteří bydleli v městském bytě na Masarykově náměstí. Než ale dojde k nucenému vystěhování, předchází tomu ale vždy dlouhá jednání a vyjednávání s nájemníky, konkrétně tento případ se vleče od roku 2009," řekla starostka.

Jak jsme se dozvěděli, proces je dost dlouhý na to, aby se k tomu neplatiči mohli nějak postavit a situaci řešit. „Nájemníkům jsou posílány upomínky, vědí o své situaci velmi podrobně, nabízejí se jim splátkové kalendáře, které odsouhlasí, podepíší a zaváží se splácet, ale v mnohých případech to nedodržují. Teprve po všech těchto vyjednáváních dojde na soudní řízení a nakonec soudní vystěhování. Těmto lidem jsou nabízeny ubytovny, ale záleží už jen na nich, zda nabídku přijmou, nebo ne," dodala. Potkávat ale lidi bez domova na ulici není pro nikoho příjemné. Má tedy tahle situace řešení i přesto, že nový občanský zákoník už vedením měst a obcí neukládá poskytnout neplatičům náhradní bydlení?

S jedním takovým nápadem přišel bělský zastupitel Milan Lomoz. „Pokusem o jakési řešení tohoto problému byl návrh finančního výboru zastupitelstva na vybudování ubytování formou mobilních buněk. Uvažovali jsme tehdy o třech nebo čtyřech buňkách.   Tento návrh však nebyl radou města akceptován," řekl Lomoz, s jehož řešením souhlasí i další z bělských zastupitelů Jan Sýkora. „Na úrovni finančního výboru jsme společně s kolegy navrhovali různá řešení. Jedním z nich opravdu bylo zakoupení mobilních buněk pro chronické dlužníky. Dva, možná tři roky to ale nikdo neřeší, dluhy městu narůstají." tvrdí Sýkora.
Jak se ale v tomto případě zdá, komu není rady, tomu není pomoci.

„Nájemní smlouva dvou nedávno vystěhovaných lidí v Bělé byla vedena na jejich dceru, která jim hradila nájemné, zabezpečila jim levnější bydlení, ale oni ho odmítli.  Protože jí přestali na své bydlení přispívat,  dcera nájemní smlouvu vypověděla. Ona sama s nimi již několik let v bytě nebydlela.  Na jakékoliv možné dohody nereagovali, až došlo k soudnímu jednání," popsal podrobněji nastalou situaci místostarosta Bělé Rudolf Kouba. Ten zároveň také připustil, že v městských bytech žije řada problémových nájemníků, ale soudní výpovědí  se situace řeší až po vyčerpání všech dalších možností a také při nezájmu ze strany nájemníka. Tedy přesně tak, jak to bylo i v případě zmíněného vystěhovaného manželského páru. „A řešení problematiky? Na podzim budou volby, takže jsem zvědav, s jakými programy se jednotlivé subjekty budou ucházet o hlasy voličů," uzavřel místostarosta Kouba.

Stejnou strategii jako v Bělé volí i v řadě dalších obcí na Mladoboleslavsku. Všude se snaží s dlužníky nejprve dohodnout a nabízet jim různé alternativy, jak situaci řešit. „Bohužel jde často o lidi, kteří nechají věc zajít až tak daleko, že je nutná exekuce, případ se táhne celé roky. Teprve potom se začnou snažit. To už je ale obvykle příliš pozdě," dodal Jiří Bouška.

Anketa: Jak řeší starostové problém s neplatiči?

Jana Bímová, starosta Dobrovice
Máme sice neplatiče, ale nikdy nedospěla situace tak daleko, abychom museli někoho vystěhovávat soudně. Když už někdo musel odejít, odešel sám a dobrovolně. Tohle je asi největší strašák každého starosty.

Václav Jakubec, starosta Luštěnic
Někdy šlo o částky kolem 50 tisíc, pak následovalo soudní vystěhování. Podle starého zákoníku se to řešilo tak, že pokud měli děti, museli jsme jim zabezpečit náhradní ubytování, pokud byl svobodný a bezdětný, tak nic.

Jiří Bouška, náměstek primátora Ml. Boleslav
Vždy se to snažíme řešit už od začátku, upozorňujeme je na dluh, nabízíme splátkový kalendář a chceme jim vyjít jim vstříc. Ovšem musí chtít situaci řešit. V tuto chvíli nám dluží neplatiči nájemného zhruba 7 až 10 milionů.

Jaroslav Král, starosta Benátek nad Jizerou
Řešíme situaci, kdy nám rodina se třemi dětmi dluží 200 tisíc. Již 5 let se to s nimi řeší, teď přestali komunikovat. Zjistili jsme, že prodávali dům, tudíž vlastnili nemovitost, teď to jde přes exekutora. Rodina musí opustit byt.

Josef Míchal, starosta Strašnova
Nemáme obecní byty, ale obecní ubytovnu. Již mnohokrát se stalo, že nám nezaplatili nájem, přinutili jsme je, aby odešli. Případně máme v zástavě nějaký jejich majetek, který dostanou zpět, jakmile dluh zaplatí.