Povolební vyjednávání začala již v neděli a v první chvíli se všichni aktéři zdráhali cokoliv prozradit. Nyní jsou výsledky jednání známy. A stranu, která byla ve volbách první, tedy Občany za rozvoj a budoucnost města Bělá pod Bezdězem v čele s dosavadní starostkou Jitkou Tošovskou, odsuzuje nové uspořádání do role outsidera.

„Mohu oznámit, že došlo k dohodě o nové koalici, jejíž součástí bude strana ANO 2011, Hnutí nezávislých občanů a strana ODS,“ sdělil Deníku Jaroslav Verner, bývalý starosta a zároveň lídr kandidátky strany ANO 2011.

„Koaliční smlouvu podepsalo všech třináct zastupitelů zmíněných stran,“ dodal Verner. Ten již avizoval, že do volebního klání šel s úmyslem usednout do starostovského křesla znovu. To se mu nyní vyplní. Z dohody vyplývá, že se funkce nového starosty ujme právě on. Místostarostou se stane Jan Sýkora, který vedl kandidátku třetího nejsilnějšího subjektu, tedy Hnutí nezávislých občanů.

„Ke vzájemné dohodě došlo velmi rychle, zpětně mi přijde, že vše šlo jako po másle. Což se mi jeví jako pozitivní signál nejen pro občany, ale především pro město samotné,“ podotkl nastávající místostarosta v Bělé pod Bezdězem.

Nová rada města bude složena z dvou radních za ANO 2011 (včetně starosty Jaroslava Vernera), tří radních za Hnutí nezávislých občanů (včetně místostarosty Jana Sýkory) a dvou radních za třetí subjekt - ODS. „Pro ODS je tento výsledek úspěchem, ve volbách získala tři mandáty, a nyní dvě křesla v radě města. Především je nové uspořádání ale úspěchem pro město. Za minulé čtyři roky se, podle mne, na radnici neudělalo mnoho, spousta věcí nefungovala,“ řekl Martin Zelený, jednička bělské ODS. „I proto jsme se rozhodli podpořit pana Vernera a pana Sýkoru a utvořit s nimi tuto koalici,“ uvedl.

Podle Jana Sýkory byla nejdůležitější vzájemná shoda všech tří subjektů v prioritách. „Za důležitý považuji fakt, že jsme se shodli na společné vizi, kterým směrem je třeba vést město. Všechny subjekty mají chuť pracovat, cítím obrovské odhodlání a spoustu energie nejen od kolegů z Hnutí nezávislých občanů, ale i od koaličních partnerů,“ podotkl Sýkora s tím, že jedna ze společných motivací byla postavit silnou radu města, kde každý bude mít na starost určitý úsek, za který bude odpovědný.

Nové vedení se představí na ustavující schůzi zastupitelstva, které bude svoláno dosavadní starostkou Jitkou Tošovskou. K tomu by mělo dojít začátkem listopadu, datum bude ještě upřesněno. Jitka Tošovská se k nastalé situaci blíže nevyjádřila. „Nemám k věci zatím žádný komentář. Pakliže se ostatní dohodli, dohodli se bez vítěze voleb,“ řekla.