Radim Šimáně nám těsně po svém zvolení do funkce starosty potvrdil, že nová pozice je pro něho výzva. Tento pocit bývalý finanční poradce a příznivce fotbalu neztratil ani po více než dvou měsících v úřadě.

Záměrně se vás ptám, jak se daří, až potom, co jsem zapnul diktafon. Počítám, že už jste si stačil nějakým způsobem zvyknout na své nové povinnosti, a tak by mě zajímalo, jak vás starostování baví.
Do funkce jsem nastoupil 4. listopadu, takže mám za sebou jen dva a půl měsíce a stále se učím. Rozhodně není čas „zevlovat". Úředníci a zaměstnanci úřadu jsou ale kvalifikovaní a mám v nich oporu. Říká se, že když člověk dělá práci, která ho baví, je to výhra. Já můžu skutečně říct, že mě to baví. Řeší se věci, které se týkají bezprostředně města a jeho občanů, denně jsou na programu schůzky a jednání, občas se řeší i stížnosti, na které je pochopitelně třeba reagovat… Rozhodně to není stereotypní práce.

Bylo něco, co vás na starostování překvapilo?
Rozhodně množství podpisů. (smích)

Čeká na vás každé ráno stoh papírů?
Ta agenda je opravdu široká. Za tak krátkou dobu ji člověk nemá šanci obsáhnout. Baví mě ale i to postupné pronikání do všech těch záležitostí. Člověk řeší každou chvíli úplně jinou oblast a dostává se víc a víc do obrazu. To mě naplňuje.

Jaké jsou reakce vašich sousedů ze Zvířetic na to, že právě člověk z jejich městské části je ve vedení města? Čekají velké věci?
Myslíte třeba plyn na Zvířetice a novou silnici? To úplně ne. Před čtyřmi lety jsem ale byl v osadním výboru, zastupitelstvu i radě města, a sousedé tak vědí, co je v mých silách pro ně udělat. Rozhodně sousedy i mě překvapilo, že se starostou stal člověk, který není přímo z Bakova.

Spolupracujete s bývalou starostkou Janou Štěpánovou?
Jsme v kontaktu a naše vztahy jsou zcela v pořádku.

Povězte mi, je v Bakově nějaký aktuální problém číslo jedna, který je třeba řešit?
Víte, já nemám rád slovo problém. Dávám přednost slovu překážka, protože v každém případě je možné hledat řešení. Kdo chce, hledá řešení, kdo nechce, hledá důvody. Přestože je to fráze, je to také motto, kterým se skutečně řídím. Samozřejmě už jsem se mnohokrát spálil. V současnosti v Bakově žádný problém nevidím, vidím věci, které jsou k řešení.

Ptám se také proto, že na jaře se rozběhne stavební činnost a spousta věcí je přes zimu potřeba připravit.
Vzhledem k tomu, že ještě nemáme schválený rozpočet, nemůžu nastínit konkrétní plán, co se bude realizovat. Na rozpočtu se ale usilovně pracuje a brzy už ho dotáhneme do konce. V pondělí se nad ním sejdeme a hovořit o něm budeme i na středečním zasedání. To ho ale ještě nebudeme schvalovat.

Můžete alespoň zmínit některý ze zvažovaných projektů?
Hodláme zateplit sokolovnu – už proběhlo výběrové řízení – a to bude jedna z velkých investic. Budeme pokračovat i v opravách místních komunikací, nový kabát začne na přelomu března a dubna získávat například ulice Riegrova. A 1. dubna, kdy začíná turistická sezóna, hodláme otevřít nové informační centrum v Podhradí.

Jak to vlastně vypadá na Zvířeticích?
Stavebně je informační centrum hotové, expozice a zařízení se bude instalovat až před otevřením. Už stojí naučná stezka, která vede právě od informačního centra na hrad, a musím říct, že je vážně pěkná. Firma vytvořila grafický návrh včetně textace a fotografií a výsledek je opravdu povedený. Na hradě je nový most a schodiště na věž, takže předpokládáme, že bychom mohli zvýšit návštěvnost této naší památky.

Z projektu, v rámci kterého se opravoval hrad, bylo nakonec vyřazeno zajištění dvou kleneb, že? Jaká je jejich budoucnost?
Statici rozhodli, že je třeba je řešit individuálně. Ze středu jedné klenby už dokonce vypadl kámen a začíná hrozit, že by se mohly celé klenby zřítit. Tuto záležitost musíme vyřešit co nejdřív.

Počítá se do budoucna také s úpravou náměstí?
Vzhled náměstí je jednou z věcí, kterým se chceme hlouběji věnovat. Uvažujeme o zřízení pracovní skupiny, jejímž cílem by bylo oživení náměstí tak, aby se z něj stalo centrum Bakova.

Jak se to má s dotačními tituly na tyto projekty?
Podle zběžného hledání se domnívám, že je jich celá řada. Záleží na úrovni spoluúčasti města a vůbec na penězích.

Už řadu měsíců je v Bakově často skloňovanou otázkou základní škola. Nejen na zastupitelstvu, ale také mezi lidmi. Jak vy tuhle věc vnímáte?
To je těžká otázka. Město je zřizovatelem mateřské školky i školy. Je pravdou, že každý vnímá činnost kohokoliv různě. V minulosti byly indicie, které naznačovaly, že něco možná není v pořádku. Nyní jsme ale v kontaktu, komunikujeme spolu a snažíme se, aby lidé opět školu vnímali jako fungující instituci.

Jakým způsobem? Budete se snažit sjednotit také názor zastupitelstva?
Nejprve chceme fungování školy prověřit a vyloučit, že ty stížnosti nejsou na úrovni osobních averzí. Podnikáme první kroky, jak vyjít vstříc rodičům, zastupitelům i zaměstnancům školy.

Důležitou otázkou je také nákladní doprava. Průtah je opravený a co kamiony? Jezdí?
Jsem rád, že to zmiňujete. Jsou tady nové komunikace, které jsou kvůli bezpečnosti zúžené, a my s krajem stále jednáme o odklonění.

V tuto chvíli tedy po novém průtahy kamiony jezdí?
Ano. U zastávky u železničního přejezdu dokonce došlo k poškození několika osobních aut, která stála v zatáčce, kamiony. Nechci předbíhat, ale to řešení se rýsuje.

Máte alespoň soukromě vytyčený nějaký cíl, který byste během svého působení rád naplnil?
Rád bych zpracoval projekt sportovní haly, která by přinesla možnost sportovního vyžití i přes zimu. Toho se nám zatím nedostává. Já jsem vztahový člověk, nejsem politik. To říkám na rovinu. Z pozice starosty chci se svými kolegy především pomáhat lidem. Rád bych zintenzivnil komunikaci s občany a osadními výbory a byl bych rád, kdyby nás lidé oslovovali, sdělovali nám své problémy i své náměty, jak život ve městě zlepšit. Nechceme, aby se nás báli. Potřebujeme zpětnou vazbu. Vždyť jsme tady pro ně.