Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati se takhle už dlouho nerozčílil. Může za to stavba horkovodu k technologickému centru Škody Auto přes velmi frekventovanou ulici 9. května v centru Mladé Boleslavi. Na páteční tiskové konferenci proto nebyl primátor schopen ani mluvit do mikrofonu a zapomněl v kanceláři důležité podklady. Pohledem z okna totiž zjistil, že stavbaři nedodrželi ani druhý termín a do půlnoci 25. září nedokázali ulici otevřít.

Rozčílený primátor

„Několikrát jsem se rozčílil. Už ve čtvrtek večer jsem zjišťoval, jestli uzávěra v ulici 9. května skončí do půlnoci. V pátek ráno jsem ale zjistil, že tam stále jsou zábrany se zákazem vjezdu. Myslel jsem, že je tam jen zapomněli, ale nebyla to pravda, na té ulici se ještě pracovalo, stály tam náklaďáky s pískem. Ihned jsem proto volal dodavatelské firmě. Oni mi však řekli, že je všechno v pohodě a že skončí do 11 hodin. Já jsem jim odpověděl, že už je 26. září a že je po termínu, a to není v pohodě. Ptal jsem se jestli si myslí, že mi jdou špatně hodinky,“ popisuje ironicky ranní rozčílení primátor Nwelati.

Firma primátorovi přislíbila, že zábrany ihned odstraní. „Věřím, že až půjdete z tiskové konference, tak tam ty zábrany nebudou a ulice bude průjezdná,“ řekl dále Nwelati novinářům. To se však nepovedlo. Zábrany byly podle zjištění reportérů Boleslavského deníku odstraněny až kolem desáté hodiny. Tedy deset hodin po uplynutí druhého termínu.

„Budu s realizační firmou jednat kvůli zpoždění o slevě na dílo, nebo omluvě formou finančních prostředků, které dají například na podporu nějaké mateřské školky. Tohle se prostě nedělá, takto nedodržovat termíny. Není možné, abych hodinu ráno zjišťoval, proč ještě není otevřena tato důležitá ulice,“ nešetřil kritikou Nwelati.

A důvod k rozčílení má. Blíží se totiž krajské volby a voliči ze stavby horkovodu, která trvala přes dva měsíce vůbec nejsou nadšení.
Přinesla totiž rozsáhlé dopravní uzavírky, kolaps dopravy v ranních a odpoledních špičkách, znamenala nutnost objíždění centra města, způsobila výpadky dodávek pitné vody a několik týdnů byla zcela přerušena dodávka horké vody.

„A to nemluvím o neustálém hluku a vibracích nebo prachu,“ dodává jeden z místních obyvatel. Živnostníci dokonce zaslali městu kritický dopis a zvažovali podání žaloby za náhradu ušlého zisku, protože do rozkopaného centra přestali chodit turisté a potenciální zákazníci.

A to všechno trvalo mnohem déle, než se původně plánovalo. Nejprve měla uzávěra ulice 9. května skončit do 15. září 2008. Pak ale stavbaři narazili na nečekané překážky a termín uzávěry byl přesunut na 25. září. Ani ten však nebyl dodržen.

Za zpožděním stavby horkovodu, který vede i přes centrum Mladé, může několik opravdu nečekaných faktorů. Především stavbaři při výkopových pracích v ulici 9. května poblíž budovy spořitelny narazili na starou kanalizaci, která chyběla v dokumentaci.

Letní přívalové deště pak několikrát způsobily sesutí výkopů, což si vyžádalo jejich opětovné vyhloubení. Problém nastal i s proražením vodovodního potrubí, což se dělníkům „povedlo“ nejméně dvakrát.

Firma: Udělali jsme, co se dalo!

„Jsem přesvědčen, že za těchto podmínek jsme opravdu udělali vše, co se dalo. Troufnu si říci, že jsme doslova udělali zázraky, abychom dokázali ulici otevřít alespoň v pátek,“ řekl Boleslavskému deníku výrobní ředitel společnosti Stavokomplex Marek Koblížek.

Termín stavby do půlnoci 25. září nebyl dodržen, protože nebyl dokončen nový povrch ulice 9. května. „Ještě v pátek ráno se dodělávala další vrstva asfaltu. To se nedalo zrychlit, protože musí být dodrženy technologické postupy,“ vysvětlil dále Boleslavskému deníku stavební dozor Karel Krejčí.
Podle něho musí jednotlivé vrstvy povrchu takzvaně zrát a to trvá přesně vymezený čas. Poslední vrstvu povrchu tak musela dodavatelská firma položit až ráno po posledním termínu.

Subdodavatelé stavebních prací nechtěli nedodržení ani druhého termínu komentovat. „Nezpůsobili jsme to. Nebudu to komentovat, obraťte se na Stavokomplex,“ řekl Deníku jednatel firmy Gema František Petrtýl.

Smlouvu s městem o díle podepsal právě Stavokomplex a ten zřejmě proto městu bude muset zaplatit pokutu. „Já o tom zatím nevím. Ale musím zdůraznit, že problémy nastaly už na začátku, kdy byl posunut termín zahájení prací, a to ne z naší strany. Pak se problémy, které jsme my nezpůsobili, začaly nabalovat. Byla to velká stavba za desítky milionů korun v zemi v místě, kde je velké množství sítí, dvojitá vodovodní síť, plynofikace, elektrická síť, informační kabely atd. Možná si to politici v Boleslavi a někteří občané nemyslí, ale udělali jsme maximum proto, aby se práce dokončily co nejdříve. Už v tomto oboru dělám mnoho let a vím, že jsme tady udělali nadstandard,“ podotkl ředitel Marek Koblížek.

Ulice 9. května je od pátečního dopoledne plně průjezdná. Start tradiční Svatováclavské jízdy byl přesto přesunut k Domu kultury.