Ačkoli ve vedení města Mladá Boleslav sedí především politici z ODS a TOP 09, kteří staví téměř celou volební kampaň na tématu proti zadlužování státu a měst, tak teď ti samí lidé zadluží město sumou kolem 400 milionů korun.

Dva úvěry

Úvěr se skládá ze dvou částí a bude určen zejména na investice. Primátor Raduan Nwelati z ODS je obhajuje: „Stavební práce jsou v těchto letech o 20 procent nižší, a pokud chceme investovat, musíme jedině teď,“ prohlásil Nwelati.

Zastupitelé v úterý večer na mimořádném zasedání oba úvěry odsouhlasili.

Zcela proti je opozice. „Je to obrovské zadlužování města, na kterém se rozhodně nebudeme podílet,“ řekl zastupitel z ČSSD Robin Povšík a před zastupiteli vytáhl snímek billboardu náměstka primátora z ODS Adolfa Beznosky, na němž hlásá: „Řešení pro vás a bez dluhů.“ Podle něho je s podivem, když čtyřčlenné vedení města složené ze zástupců pravice zadlužuje město zcela proti pravicovým zásadám.

Peníze na investice

Vedení města se však brání, že jde o peníze, které budou vynaloženy účelně na investice. „Každý chytrý ekonom by s takovým úvěrem souhlasil,“ řekl Beznoska. Ke svému billboardu pak lakonicky dodal, že doufá, že se bude lidem líbit.

Zastupitelé v úterý schválili dva úvěry. Jeden činí 224 milionů korun a je určen na financování projektů města. Úvěr ale bude podle Beznosky jen velmi krátkodobý a většina peněz se městu do roku 2012 vrátí z fondů Evropské unie. 224 milionů korun bude využito na revitalizaci Staroměstského náměstí, rekonstrukci Městského divadla, revitalizaci Nového parku v severním sídlišti, výstavbu cyklostezek, nákup šesti autobusů a zateplení škol.

Problém je ale v tom, že se město musí na těchto investicích podílet minimálně 15 procenty, a proto si musí vzít i další úvěr, a to na 180 milionů korun. „Tento druhý úvěr je provázán s tím prvním, protože tím potvrdíme podmínky EU, že máme zajištěné peníze na spoluúčast,“ vysvětloval náměstek Beznoska.

Potřebujeme úvěr, nebo ne?

"S tím nemohu souhlasit, protože spoluúčast bude činit jen 27 milionů korun. Zbytek peněz z druhého úvěru 180 milionů korun jde na jiné investice, třeba na parkovací dům na Staroměstském náměstí, který bychom v této krizové době mohli oželet. Tento úvěr budeme splácet do roku 2023, a tak daleko nikdo z nás nevidí, nevíme, co bude. Obávám se, že ekonomickou krizi zejména občané města ještě pocítí,“ vyložil zcela opačný názor bývalý primátor města Svatopluk Kvaizar.

Beznoska ale namítá, že například investice do parkovacího domu na Staroměstském náměstí je zcela nezbytná a je propojena s „duchem“ celé revitalizace centra města.

Nwelati: Také jste si půjčovali

Primátor Raduan Nwelati navíc uvedl, že si před lety vzalo město půjčku více než 300 milionů korun na železniční tunel pod Slovankou a také na velmi dlouhou dobu, kdy se nevědělo, jaká situace bude v příštích letech. Dluh bude přitom podle primátora splacen v roce 2013. Město však splácí i další dva úvěry, které si vzalo v minulém roce, a to v celkové výši kolem 116 milionů korun.

„Došlo tak k celkovému zadlužení města, jaké tu ještě nebylo a rovná se příjmové části ročního rozpočtu. Samotný rozpočet na rok 2010 byl přitom schválen jako vyrovnaný a vůbec se nepočítalo s investicemi, naopak velkou část příjmu tvoří zisk z rozprodeje městského majetku,“ řekl zastupitel Robin Povšík.

Podle Beznosky se však s úvěrem na investice počítalo dopředu už při sestavování rozpočtu, a z hlediska zadlužení se podle něho není čeho bát. Dluhová služba města je prý sotva uprostřed doporučovaného limitu pro zadlužení města. „Ale to někteří politici a novináři nechápou,“ dodal jízlivě.