Lidé, kteří v neděli dopoledne přicházeli na pravidelnou mši svatou do děkanského kostela sv. Jakuba v Mnichově Hradišti, mlčky pohlíželi na několik zapálených svíček u kříže. Všem se vybavovaly zprávy a obrázky, které média chrlila doslova od sobotního rána. Jedním z věřících, kteří si pietní akci nenechal ujít, byl i Josef Pálka.

Jak vnímáte páteční útok teroristů na Paříž?
Samozřejmě je to velká tragédie pro lidskou společnost, pokud bychom tímto způsobem pokračovali dál. Podle mě se svět musí domluvit. Pokud to, co se stalo, nebudeme řešit hromadně a jednotně a nepřestaneme se politicky dohadovat, tak to pro nás nebude mít dobré následky.

Kde podle vás nastal ten prvotní problém krize, o kterém řada lidí tvrdí, že jsme ho podcenili?
Nikdy jsme neměli dopustit, aby se uprchlická vlna takhle rozšířila. Problém musíme v první řadě řešit tam, kde vznikl, to znamená v Sýrii. Běženci by se měli vrátit do vlasti. Rozumím tomu, že domov opouštěli s těžkým srdcem, proto je potřeba zasáhnout tak, aby se mohli opět vrátit.

Nedaleko Mladé Boleslavi máme detenční zařízení, do nějž cizinecká policie vozí zadržené uprchlíky, kteří nemají platné doklady. Myslíte si, že jsou kvůli tomu místní na téma uprchlíků a teď i teroristických útoků v Paříži více citliví?
Určitě, v první řadě ale záleží na tom, kdo a jak jejich situaci sleduje. Je nutné ale říct, že i Češi před lety utíkali do zahraničí, například v roce 1948 i o dvacet let později. Na tehdejší situaci si moc dobře vzpomínám. A také vím, že naši lidé byli vděční za to, že je v sousedních zemích přijali a chovali se skromně. Myslím si, že někteří uprchlíci by se nad sebou měli zamyslet.