Dobrou zprávu pro všechny úředníky magistrátu a špatnou zprávu pro všechny ostatní závistivé pracovníky zveřejnil včera primátor města Raduan Nwelati.

Pokud vedení města schválí 11. června úpravu mezd, budou mít všichni úředníci od 1. července vyšší platy. Běžný úředník si přilepší v průměru o 700 korun měsíčně, vedoucí oddělení o 900 a vedoucí odboru o stovky až tisíce korun.

Jedním z důvodů je podle primátora to, že úředníci mají nyní více práce než dřív. „Po zavedení nových systémů ve výběrových řízeních je nutné u každé objednávky nad třicet tisíc korun oslovit více dodavatelů, porovnat jejich ceny, jednat s nimi o snížení a až pak vybrat toho správného dodavatele,“ řekl primátor Raduan Nwelati s tím, že s tímto novým systémem vznikají městu úspory. Přitom má prý spočítáno, že ačkoliv navýšení mezd bude stát město za půl roku 1,5 milionu korun, tyto úspory jsou vyšší a ještě zbyde na investice, zlepšení služeb či údržbu zeleně.

Dalším důvodem zvýšení mezd úředníkům je podle primátora motivace a to, že v regionu Mladá Boleslav je reálná hodnota mzdy nižší ve srovnání s jinými regiony. To vyplynulo z analýzy, kterou si Nwelati nechal zpracovat.

Z analýzy podle primátora dále vyplynulo, že příplatky za vedení pro vedoucí odborů neodpovídají složitosti práce. Právě tito vedoucí si tak mají přijít na nejvíce peněz. „Momentální příplatek za vedení je jednotný a činí 3650 korun. Jsem ale přesvědčen, že odbor, který má pět zaměstnanců, nemůže být srovnáván s odborem, který jich má například 46. Dojde proto k rozdílům, přičemž jednotliví vedoucí odborů si polepší o stovky až tisíce korun hrubého měsíčně,“ vysvětlil Nwelati.

Pouze u jednoho vedoucího odboru prý nastane, že bude mít měsíčně řádově o stovky korun méně. „Je to však proto, že měl velmi výrazně nadstandardní osobní ohodnocení. Chápu, že snížení platu je nepříjemné, ale chci, aby výše mzdy byla pro všechny spravedlivá. Pokud měl jeden úředník nadstandardní plat, není možné jej všem ostatním dorovnat,“ řekl primátor.