Na místě to mají na povel hasiči, pomáhají tam i policisté a s příchozími řeší jejich problémy zástupci celé řady úřadů a organizací. Lidé z Českého červeného kříž vydávají na požádání vodu a některé potraviny, třeba i sladké tyčinky. Čekající děti mají k dispozici dětský koutek s hračkami.

Do 16. hodiny přišly zhruba dvě stovky žadatelů o pomoc. Hned u vchodu dostávají formulář se žádostí o udělení víza. Pak získají pořadové číslo a v tělocvičně čekají, až na ně přijde řada.

Ilustrační foto.
Uprchlíci s vízem neplatí v Mladé Boleslavi za městskou hromadnou dopravu

Při čekání jsme zastihli i třicetiletou Marinu, která přišla požádat o pomoc se svými dvěma dětmi. „Muž tady už žije a pracuje, přijeli jsme za ním,“ vysvětluje se znatelnou únavou po cestě, která trvala tři dny. „Žijeme v malé vesnici na Zakarpatí, která se jmenuje Velkij Byčkov. První část cesty jsme šli pěšky,“ popisuje úvod putování. Pak už pro ně přijeli známí. „Zatím tu nějaký čas chci zůstat. Ale doufám, že to brzy skončí a podívám se zpátky za těmi, kteří tam zůstali. Žádné muže už ze země nepouštějí. Je všeobecná mobilizace. Prostě je u nás válka,“ říká smutně a únavou se jí přivírají oči. Naštěstí se relativně po chvíli dostává na řadu a i s dětmi míří k úředníkům.

Příchozí jsou navigováni k jednotlivým stolkům. Podle toho, jaký druh pomoci potřebují. Úředníci pomáhají s registrací, ubytováním, vyřízením zdravotního pojištění, pracovními povoleními, nabízejí také urgentní psychologickou pomoc. „Hned u vchodu policisté u příchozích zjišťují, zda přicházejí přímo z Ukrajiny, zda mají zajištěno ubytování nebo jej shánějí. Poté se přesunou do čekacího sálu, kde vyplní potřebné formuláře k udělení víza a registraci k pobytu,“ uvedla Šárka Charousková, mluvčí magistrátu.

Někteří si přišli i prodloužit víza

Ne všichni, kteří v prvním dni do tělocvičny přišli, jsou však uprchlíci, opouštějící svou zemi po začátku ruské agrese. „Někteří z nich tu žijí už delší dobu a využili této možnosti, aby si prodloužili víza,“ říká pracovnice Českého červeného kříže.

Podle Marka Jirouše, ředitele územního odboru policie, zatím nedorazil nikdo, kdo by byl zcela nezaopatřen. „Z velké části jsou to lidé, kteří přijeli za někým, už tady někoho mají,“ vysvětluje policista.

Ke stolku Zuzany Kraušnerové, která zastupuje úřad práce, přišlo do 16. hodiny zhruba padesát lidí, aby požádali o okamžitý příspěvek v hmotné nouzi. „Někteří se také hned ptají na možnosti zaměstnání, jaká je nabídka míst, v jakých oborech,“ popisuje pracovnice úřadu práce.

V bývalém hotelu Stefanie se připravují na přijetí 50 uprchlíků.
Uprchlíci přijíždějí do Boleslavi. V noci dorazily dvě maminky se sedmi dětmi

Na místě je také ošetřovna s léky, kde působí zdravotní sestra Eva Veselá. „Dnes jsme ještě zaváželi některé věci, které tu potřebujeme. Od zítřka začínáme příchozím měřit teplotu, ti s příznaky pak absolvují covidový test,“ vysvětluje popis své práce pro příští dny a noci zdravotnice. Pro případ potřeby je vybavena i řadou léků.

Centrum bude fungovat nonstop. Všichni se budou střídat po směnách. První den podle oslovených zvládli relativně v pohodě. Větší vlna uprchlíků by však mohla dorazit už v pondělí.