To, že je nálada napjatá, bylo znát nejen z otázek obyvatel, kterých se ve sportovní hale sešly zhruba tři stovky. Stále v nich klíčí živý okamžik, kdy se lidé dozvěděli, že se migranti v minulém týdnu pokusili hned dvakrát uprchnout z tábora.

Ještě větší obavu ale mají 
z toho, co běženci dělají, když jsou legálně propuštěni na svobodu. „Nechceme, aby se nám toulali po městě. Máme malé děti. Navíc u nádraží, kam je vozí, je hodně rodinných domů. Pohlídá je někdo, že skutečně odjedou," znělo 
z ústní Bělských.

Přestože vedoucí obvodního oddělení Pavel Tyapus několikrát zopakoval, že se lidé běženců nemusí bát, protože dosud nemají informace o tom, že by se na území města dopustili trestné činnosti, veřejnost na to má, jak se zdá, jiný názor.

„Dozvěděl jsem se, že tu nedávno napadli těhotnou ženu, je to pravda? To budete čekat, až nás tady všechny podřežou?," napsal příspěvek jeden z občanů. Pavel Tyapus toto tvrzení odmítl.

Lidem v žaludku leží také stále se rozšiřující kapacita zařízení. „Teď už je navýšena na sedm set míst. Tolik lidí žije v Čisté. Nedokážu si představit, že by utekli. To už nikdo nepůjde na borůvky, ani na houby," konstatovala po skončení diskuse asi čtyřicetiletá žena.

Sousedka, která seděla vedle ní na židli ještě přilila olej do ohně: „Islámská rodina má klidně padesát členů. Jestli tady zůstane jeden z nich, další za nim přijdou a bude to tady jako v Německu. Za chvíli tady postaví mešitu a budeme se divit," konstatovala.

Na co se lidé nejvíce ptali? Zajímala je bezpečnost o sebe nebo zdravotní zajištění uprchlíků? Besedu podrobněji rozebereme v zítřejším vydání Boleslavského deníku