VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uprchlíci chtějí do Německa, o naši pomoc příliš nestojí

Bělá pod Bězdězem - Novináři se při návštěvě zařízení v Bělé-Jezové mohli seznámit i s nejrůznějšími zbraněmi běženců

7.11.2015
SDÍLEJ:

Prohlídka areálu v Bělé Jezové. Kromě ministra vnitra Milana Chovance a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové se tu prošli také velvyslanciFoto: Lucie Růžková

No good, no Czech, to Germany. 
V překladu – není dobré, Čechy ne, do Německa. Taková slovní spojení chrlili na novináře, kteří se úplně poprvé mohli podívat do samého středu detenčního zařízení, uprchlíci ze Sýrie či Afghánistánu. To v posledních dnech sklidilo kritiku nejen od ombudsmanky Anny Šabatové, ale i od Evropského soudu.

A zřejmě proto se ministerstvo vnitra rozhodlo, že média nechá nahlédnout do útrob areálu, který se nachází v lese jen několik kilometrů od Bělé pod Bezdězem.

Pravděpodobně to dovolovaly i současné podmínky. Maximální kapacita je sice sedm set míst, ale aktuální obsazenost byla jen desetina maxima – zhruba sedmdesát dospělých a třicet dětí.

Při návštěvě Boleslavského deníku byl v zařízení klid. Za čtyřmetrovým plotem před budovou B, která nyní slouží uprchlíkům, hlídala pořádek zaměstnankyně bezpečnostní služby. Na protější straně stál mladý policista bez psa a zhruba dvacítka novinářů. O prohlídku byl takový zájem, že přijeli i ze zahraničí, například ze Slovenska.

Cizinci začali opuštět budovu

Jakmile ale cizinci zjistili, že před plotem je neobvyklý ruch, začali pomalu budovu opouštět. Čím byli dál od vstupních dveří, tím blíže k plotu přicházela média. „Pocházím z Afghánistánu a tady už jsem dva měsíce," říká třiadvacetiletý Nazar, kolem kterého se během několika minut shromáždila zhruba desítka migrantů, jež spojuje stejný cíl – Německo. „Necítím se tady moc dobře. Připadá mi to tu jako ve vězení. Chtěli jsme Českou republikou jen projít, ale oni nás tady jen zdržují, nevím proč," vysvětluje skrz plot plynulou angličtinou mladý muž, který 
v Afghánistánu na vysoké škole studoval ekonomii a obchod. Tomuto oboru by se rád věnoval i v Německu. Z rodné země musel uprchnout, protože jeho rodině tam hrozila smrt.

Jak nám nepřímo potvrdil, zařízení se na přítomnost novinářů prý připravovalo. Podle něj tady v minulém týdnu nainstalovali nové prvky na dětské hřiště, přibylo i pískoviště a další na první pohled nové vybavení využívají také uvnitř budovy. V pokojích je evidentně nový koberec i nábytek, a barvami a čistotou září i místnost, kde tráví čas děti. „Jinak tady neděláme nic, jen sedíme na pokoji, nebo jdeme ven, ale za plot nemůžeme," popsal Nazar s tím, že podmínky se za posledních několik dnů rapidně zlepšily.

S tím ale rozhodně nesouhlasí zaměstnanci a sociální pracovníci, kteří se na konci letních prázdnin museli poprat i s velkou imigrační vlnou. Tehdy bylo v zařízení až sedm set lidí, převážně mladých mužů, a ne všichni hovořili anglicky. 

Těžké chvíle museli zaměstnanci zařízení pro uprchlíky prožívat i po návštěvě Anny Šabatové. Ta po třech a půl hodinách, které strávila v táboře, prohlásila, že děti se zde mají hůře než čeští vězni.

Výrok ombudsmanky nás uráží

„Nás to uráží a cítíme se dotčeni. I ve stísněných podmínkách jsme se snažili zajistit veškerý servis. Myslím si, že když se tady rozhlédnete, neuvidíte hladové ani otrhané děti," rozčiloval se jeden ze zaměstnanců před ministrem vnitra Milanem Chovancem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.
Na jeho stranu se přidala Ivana Jirdásková, která je v zařízení dvacet let vychovatelkou volného času, a děti i teď pravidelně vozí na výlety, naposledy byli například v Hradci Králové. Podle ní se v areálu nachází dost aktivit, kterými se běženci mohou zabavit. „Máme tady vybavenou posilovnu, vnitřní i venkovní stoly na ping pong, v každé budově je stolní fotbal, dětské centrum i venkovní hřiště," popsala Ivana Jirdásková.

Milan Herver, který seděl vedle ní, ukázal novinářům zbraně, které našli na pokojích uprchlíků. Jedna byla zastlaná v posteli, další byla zase schovaná v molitanové matraci. „Údajně je měli na obranu, ale to nevím. Prý tady asi třikrát plánovali vzpouru. Tyhle tři zbraně jsou jen zlomkem toho, co tady bylo. Uklízečky jich spoustu vyházely," sdělil Milan Herver a při představě, že by je použili, nebyl úplně klidný.

Osobně se setkal s tím, že v dřívější vlně někteří uprchlíci na zaměstnance ukazovali jasná gesta – znamenala napadnutí či smrt.

Proč si stěžují na lékařskou péči

Vychovatelka Ivana Jirdásková ale nechápe, proč si klienti stěžují na lékařskou péči. Podle jejích slov je všem dostupná po celý den. Záleží ale na přístupu každého z nich. Mnozí uprchlíci totiž rady a doporučení lékařů nerespektují. „Zrovna teď je tady spousta dětí nemocných. Dostanou antibiotika a rodiče mají nařízeno, aby jejich potomci leželi. Když je kontrolujeme, děti jsou v posteli, jenže jakmile opustíme jejich pokoj, do několika minut jsou děti venku a hrají si na hřišti," krčí rameny vychovatelka, která se snaží dětem věnovat maximální péči. O to více ji mrzí kritika, která přichází ze všech stran. Zaměstnanců se dotýká nejen v pracovní, ale i v soukromé rovině. Velkým problémem je známým či dětem vysvětlovat, že běžencům neubližují, ale snaží se jim pomoci.

Po diskusi se zaměstnanci odcházíme do budovy A, kterou správa a údržba zařízení v současné době rekonstruuje. Řemeslníci opravují omítku, malují, protože po předchozích klientech zůstaly počmárané zdi a na řadu míst instalovali také nová umyvadla. Součástí bylo i vybavení – dětský koutek s hračkami, sedačka, koberce. V době největší vlny zde bydlely rodiny s dětmi a zranitelné osoby. Vedlejší budova B byla určena pro samotné muže.

„Vítáme vás tady. Jsme rádi, že jste sem přišli," říká mladý Afghánec, který s námi před tím mluvil skrz plot. Nyní se s ním potkáváme přímo u vchodových dveří. Na pěti schodech vedoucích dolů stojí početná skupina asi deseti cizinců, kteří jen nevěřícně pozorují, co se kolem nich děje. Stoupáme po schodech do prvního, druhého i třetího patra.

Afghánská rodina

Hned v prvním poschodí narážíme na mladou afghánskou rodinu. Otec chová mladší dceru, druhou drží za ruku matka. „Přemýšlíme, co jsme to udělali. Máme děti, chtěli jsme pro ně jen lepší podmínky v Německu. Manželka v Afghánistánu pracovala pro americkou firmu, pak ale spolupráce přestala," říká muž, který je s rodinou v Jezové už šestadvacet dnů.

Druhým patrem, kde je výrazně cítit dezinfekce a na stěnách visí poměrně nový provozní řád v několika jazycích či harmonogram činností, stejně jako v ostatních patrech, potažmo budovách, nás provází sociální pracovnice, která někdy jen nevěřícně hledí na myšlenkové pochody uprchlíků. Každé úterý a čtvrtek charita vozí oblečení. „Někteří jsou rádi, že takovou možnost mají. Větší procento si obleční vezme, ale za hodinu ho najdete u popelnice. Podobné je to i s jídlem. Když už vstanou na snídani, zapomenou s sebou vzít děti," uzavírá naši návštěvu.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení