VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uprchlíci chtějí do Německa, o naši pomoc příliš nestojí

Bělá pod Bězdězem - Novináři se při návštěvě zařízení v Bělé-Jezové mohli seznámit i s nejrůznějšími zbraněmi běženců

7.11.2015
SDÍLEJ:

Prohlídka areálu v Bělé Jezové. Kromě ministra vnitra Milana Chovance a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové se tu prošli také velvyslanciFoto: Lucie Růžková

No good, no Czech, to Germany. 
V překladu – není dobré, Čechy ne, do Německa. Taková slovní spojení chrlili na novináře, kteří se úplně poprvé mohli podívat do samého středu detenčního zařízení, uprchlíci ze Sýrie či Afghánistánu. To v posledních dnech sklidilo kritiku nejen od ombudsmanky Anny Šabatové, ale i od Evropského soudu.

A zřejmě proto se ministerstvo vnitra rozhodlo, že média nechá nahlédnout do útrob areálu, který se nachází v lese jen několik kilometrů od Bělé pod Bezdězem.

Pravděpodobně to dovolovaly i současné podmínky. Maximální kapacita je sice sedm set míst, ale aktuální obsazenost byla jen desetina maxima – zhruba sedmdesát dospělých a třicet dětí.

Při návštěvě Boleslavského deníku byl v zařízení klid. Za čtyřmetrovým plotem před budovou B, která nyní slouží uprchlíkům, hlídala pořádek zaměstnankyně bezpečnostní služby. Na protější straně stál mladý policista bez psa a zhruba dvacítka novinářů. O prohlídku byl takový zájem, že přijeli i ze zahraničí, například ze Slovenska.

Cizinci začali opuštět budovu

Jakmile ale cizinci zjistili, že před plotem je neobvyklý ruch, začali pomalu budovu opouštět. Čím byli dál od vstupních dveří, tím blíže k plotu přicházela média. „Pocházím z Afghánistánu a tady už jsem dva měsíce," říká třiadvacetiletý Nazar, kolem kterého se během několika minut shromáždila zhruba desítka migrantů, jež spojuje stejný cíl – Německo. „Necítím se tady moc dobře. Připadá mi to tu jako ve vězení. Chtěli jsme Českou republikou jen projít, ale oni nás tady jen zdržují, nevím proč," vysvětluje skrz plot plynulou angličtinou mladý muž, který 
v Afghánistánu na vysoké škole studoval ekonomii a obchod. Tomuto oboru by se rád věnoval i v Německu. Z rodné země musel uprchnout, protože jeho rodině tam hrozila smrt.

Jak nám nepřímo potvrdil, zařízení se na přítomnost novinářů prý připravovalo. Podle něj tady v minulém týdnu nainstalovali nové prvky na dětské hřiště, přibylo i pískoviště a další na první pohled nové vybavení využívají také uvnitř budovy. V pokojích je evidentně nový koberec i nábytek, a barvami a čistotou září i místnost, kde tráví čas děti. „Jinak tady neděláme nic, jen sedíme na pokoji, nebo jdeme ven, ale za plot nemůžeme," popsal Nazar s tím, že podmínky se za posledních několik dnů rapidně zlepšily.

S tím ale rozhodně nesouhlasí zaměstnanci a sociální pracovníci, kteří se na konci letních prázdnin museli poprat i s velkou imigrační vlnou. Tehdy bylo v zařízení až sedm set lidí, převážně mladých mužů, a ne všichni hovořili anglicky. 

Těžké chvíle museli zaměstnanci zařízení pro uprchlíky prožívat i po návštěvě Anny Šabatové. Ta po třech a půl hodinách, které strávila v táboře, prohlásila, že děti se zde mají hůře než čeští vězni.

Výrok ombudsmanky nás uráží

„Nás to uráží a cítíme se dotčeni. I ve stísněných podmínkách jsme se snažili zajistit veškerý servis. Myslím si, že když se tady rozhlédnete, neuvidíte hladové ani otrhané děti," rozčiloval se jeden ze zaměstnanců před ministrem vnitra Milanem Chovancem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.
Na jeho stranu se přidala Ivana Jirdásková, která je v zařízení dvacet let vychovatelkou volného času, a děti i teď pravidelně vozí na výlety, naposledy byli například v Hradci Králové. Podle ní se v areálu nachází dost aktivit, kterými se běženci mohou zabavit. „Máme tady vybavenou posilovnu, vnitřní i venkovní stoly na ping pong, v každé budově je stolní fotbal, dětské centrum i venkovní hřiště," popsala Ivana Jirdásková.

Milan Herver, který seděl vedle ní, ukázal novinářům zbraně, které našli na pokojích uprchlíků. Jedna byla zastlaná v posteli, další byla zase schovaná v molitanové matraci. „Údajně je měli na obranu, ale to nevím. Prý tady asi třikrát plánovali vzpouru. Tyhle tři zbraně jsou jen zlomkem toho, co tady bylo. Uklízečky jich spoustu vyházely," sdělil Milan Herver a při představě, že by je použili, nebyl úplně klidný.

Osobně se setkal s tím, že v dřívější vlně někteří uprchlíci na zaměstnance ukazovali jasná gesta – znamenala napadnutí či smrt.

Proč si stěžují na lékařskou péči

Vychovatelka Ivana Jirdásková ale nechápe, proč si klienti stěžují na lékařskou péči. Podle jejích slov je všem dostupná po celý den. Záleží ale na přístupu každého z nich. Mnozí uprchlíci totiž rady a doporučení lékařů nerespektují. „Zrovna teď je tady spousta dětí nemocných. Dostanou antibiotika a rodiče mají nařízeno, aby jejich potomci leželi. Když je kontrolujeme, děti jsou v posteli, jenže jakmile opustíme jejich pokoj, do několika minut jsou děti venku a hrají si na hřišti," krčí rameny vychovatelka, která se snaží dětem věnovat maximální péči. O to více ji mrzí kritika, která přichází ze všech stran. Zaměstnanců se dotýká nejen v pracovní, ale i v soukromé rovině. Velkým problémem je známým či dětem vysvětlovat, že běžencům neubližují, ale snaží se jim pomoci.

Po diskusi se zaměstnanci odcházíme do budovy A, kterou správa a údržba zařízení v současné době rekonstruuje. Řemeslníci opravují omítku, malují, protože po předchozích klientech zůstaly počmárané zdi a na řadu míst instalovali také nová umyvadla. Součástí bylo i vybavení – dětský koutek s hračkami, sedačka, koberce. V době největší vlny zde bydlely rodiny s dětmi a zranitelné osoby. Vedlejší budova B byla určena pro samotné muže.

„Vítáme vás tady. Jsme rádi, že jste sem přišli," říká mladý Afghánec, který s námi před tím mluvil skrz plot. Nyní se s ním potkáváme přímo u vchodových dveří. Na pěti schodech vedoucích dolů stojí početná skupina asi deseti cizinců, kteří jen nevěřícně pozorují, co se kolem nich děje. Stoupáme po schodech do prvního, druhého i třetího patra.

Afghánská rodina

Hned v prvním poschodí narážíme na mladou afghánskou rodinu. Otec chová mladší dceru, druhou drží za ruku matka. „Přemýšlíme, co jsme to udělali. Máme děti, chtěli jsme pro ně jen lepší podmínky v Německu. Manželka v Afghánistánu pracovala pro americkou firmu, pak ale spolupráce přestala," říká muž, který je s rodinou v Jezové už šestadvacet dnů.

Druhým patrem, kde je výrazně cítit dezinfekce a na stěnách visí poměrně nový provozní řád v několika jazycích či harmonogram činností, stejně jako v ostatních patrech, potažmo budovách, nás provází sociální pracovnice, která někdy jen nevěřícně hledí na myšlenkové pochody uprchlíků. Každé úterý a čtvrtek charita vozí oblečení. „Někteří jsou rádi, že takovou možnost mají. Větší procento si obleční vezme, ale za hodinu ho najdete u popelnice. Podobné je to i s jídlem. Když už vstanou na snídani, zapomenou s sebou vzít děti," uzavírá naši návštěvu.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 700 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20700 kč, mzda max. 24371 kč. Volných pracovních míst: 98. Poznámka: Požadujeme vyučení (strojírenský obor výhodou),, praxe výhodou.. Pracoviště: Škoda auto a.s., tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 38 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Logistici zahraničních projektů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Sirotkova č.p. 1242, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 608 733 243, e-mail: kvetoslava.fiserova@c-p-s.de, , Vaše pole působnosti:, - Tvorba podkladů, - Vyhotovování zápisů, - Vytváření prezentací, - Provádění základní datové analýzy, , Váš profil:, - ŠŠ vzdělání technicko-ekonomické, možno i absolvent, - Znalost Microsoft Office (Excel, Powerpoint, Word, Outlook), - Samostatnost, logické uvažování, pečlivost, - Komunikační dovednosti, - Znalost francouzštiny, angličtiny nebo němčiny, - Flexibilita a zodpovědnost. Pracoviště: C-p-s dr. böckmann s.r.o.- pracoviště mb, Sirotkova, č.p. 1242, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Květoslava Fišerová, +420 608 733 243.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 12 200 Kč

Sanitáři Všeobecný sanitář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: . Pracoviště: Oblastní nemocnice mladá boleslav, a.s., nemocnice středočeského kraje, tř. Václava Klementa, č.p. 147, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Kočová Petra Blažejová Marcela, +420 326 742 012,326 742 007.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 14 000 Kč

Vrátní Vrátní, strážní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 115, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 728 087 274 (8-16 hod.), e-mail: liberecko@bs-ibis.cz, , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné. , , PC, CCTV, EPS, EZS., , Zaměstnanecké výhody: Náborový příspěvek.. Pracoviště: Security servis s.r.o. - recticel interiors cz s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jana Dudková, +420 728 087 274.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Za vybržďování končící smrtí miminka dostal řidič 11 let

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
10

Zabavit majetek a poslat do chládku na dlouhé roky, žádá žalobce pro Ratha

Nepropásněte! Děti z MŠ Kosmonosy ve středu v Deníku!

Boleslavsko - Na stránkách tištěných novin postupně představíme děti z mateřských škol našeho regionu.

Omezit výkopy v ulicích má dokázat chytřejší práce s úředními lejstry

Střední Čechy – Hnout žlučí dokáže lidem opakované rozkopávání ulic i chodníků. Kdekdo si vybaví podobnou situaci, kdy kroutí hlavami nejen chlapi v hospodě, ale ptá se snad každý: nedalo se udělat vše najednou?

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Zubrů je poprvé od středověku u nás více než 100!

Milovice – Také sedmnáctihlavé polodivoké stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru u Milovic je součástí zásadního přepisu dějin těchto zvířat v našich končinách. Poprvé od středověku je zubrů na našem území více než stovka. Potvrdili to vědci, kteří zveřejnili počet zubrů v Česku k poslednímu dni loňského roku. Zubr evropský patří mezi ohrožené druhy zvířat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT