O tom, že se spravedlnost nedá snadno koupit, se na vlastní kůži přesvědčil mladík (24).

Nestyděl se a přestože způsobil dopravní přestupek, snažil se policistům vnutit deseti tisíc za to, aby nad přestupkem jen tak mávli rukou a nechali ho odjet.

Jenže narazil, čímž si zároveň i situaci zkomplikoval. Policisté se lákavou nabídkou oklamat nenechali a vše vyřešili v souladu s platnými předpisy. Teď mladíka čeká soud, odkud své svědomí půjde zpytovat s největší pravděpodobností do vězeňské cely.

„Hlídka mezi obcemi Hlavenec a Kostelní Hlavno předepsaným způsobem zastavila vozidlo a vyzvala řidiče k předložení všech potřebných dokladů. Muž měl u sebe pouze velký technický průkaz . Ostatní doklady, jak nejdříve tvrdil, zapomněl doma," popsala mluvčí boleslavské policie Markéta Johnová, jak se situace odehrála.

Hlídka ale zjistila, že mladý muž za volantem není držitelem řidičského oprávnění, k čemuž se později sám dobrovolně přiznal.

Jakmile přišla řeč na úplatek, policisté řidiče zadrželi. „Vyšetřovatel ho následně obvinil z trestného činu podplácení úřední osoby, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na šest let," konstatovala Markéta Johnová. Tím však jeho případ neskončil. Policisté budou dále projednávat jeho řízení bez platného dokladu. V tomto případě mu správní orgán může uložit pokutu od pětadvaceti do padesáti tisíc a navíc zákaz řízení až na dva roky.

I strážníky chtěl uplatit

Není to ale jediný případ, kdy peníze měly smazat jasné provinění pachatele. Zkušenost z nedávné doby zaznamenali také mladoboleslavští strážníci. A opět je z počátku ledna.

Jak uvedl Tomáš Kypta, ředitel městské policie, na opilého řidiče je tehdy upozornil host jednoho z místních zařízení, který ho viděl popíjet tvrdý alkohol. Operátor sledující městský kamerový systém za hříšníkem okamžitě poslal nejbližší hlídku.

Vozidlo zastavili v Jiráskově ulici a řidiče vyzvali k předložení dokladů a orientační dechové zkoušce. To ale odmítl. Proto strážníci přivolali ještě Policii ČR.

„Ještě než dorazili na místo, pokusil se řidič, který byl podezřelý z jízdy pod vlivem alkoholu, uplatit hlídku několika bankovkami. Nejdříve se snažil dát je strážníkům přímo do ruky. Když se mu to nepovedlo, otevřel u služebního vozidla zadní dveře a obnos peněz pohodil na sedačku," popsal Tomáš Kypta.

Ani v tomto případě to nebylo nejšťastnější řešení. Celou záležitost si následně převzala kriminální policie. K dispozici má i kamerový záznam jako důkazní materiál.