Unikátní projekt, který byl včera oficiálně představen, spočívá v tom, že se po Mladé Boleslavi a v nejbližším okolí budou pohybovat smíšené česko-polsko-slovenské policejní hlídky. Do Mladé Boleslavi už přijeli dva policisté ze Slovenska a dva z Polska. Projekt směřuje ke zlepšení bezpečnosti života ve městě automobilů.

„Jde o pilotní projekt společných policejních hlídek české, slovenské a polské policie. Smyslem je pomoci s udržováním pořádku při zvýšeném pohybu cizinců, kteří nepracují jen ve Škodě Auto, ale i v dalších firmách na Mladoboleslavsku. Cizinci jsou přínosem, ale zároveň jejich pobyt zvyšuje požadavky na zajištění dodržování veřejného pořádku. Statistiky jasně ukazují, že kriminalita cizinců v Mladé Boleslavi vzrostla oproti loňsku ze 16 na 26 procent. Přitom ve třicetitisícovém městě se pohybuje přes deset tisíc cizinců,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, který v Mladé Boleslavi bydlí.

Cizinci ve městě nejčastěji podle Hamáčka ruší veřejný pořádek, dopouštějí se majetkové trestné činnosti, nerespektují vyhlášky města. „Říci ale jasně, že se jen dopouštějí něčeho nekalého, by byla chyba, často se sami stávají obětí trestného činu. I v tomto směru je propojení policií potřeba,“ řekl Hamáček.

Společné hlídky se budou podílet na kontrole totožnosti, kontrole přepravovaných věcí, řešit budou přestupky i trestné činy, kontrolovat ubytovny. Spolupracovat budou s městskou policií. Už před pár dny začala policie s inspektorátem práce provádět intenzivnější kontroly na ubytovnách a v obchodních centrech, kde je nejvíce problémů.

Projekt společných hlídek bude po měsíci vyhodnocen. „Pokud se osvědčí, bude nejen pokračovat, ale rozšíříme ho do dalších měst v republice. Dosud česko-polské hlídky známe třeba ze severní Moravy, kde však jde spíše o dohled při sportovních a kulturních akcích,“ vysvětlil policejní prezident Tomáš Tuhý.

„Předpokladem je, že ve společných hlídkách se zbraněmi budou sloužit především čeští policisté s polskými a hlídka cizinecké policie se slovenskými. Budou ale i takzvané trojkombinované služby policistů ze všech tří zemí,“ uvedl Tuhý.

S prvotní myšlenkou přišel šéf výboru pro spolupráci mezi městem, automobilkou a okresní hospodářskou komorou, zastupitel Robin Povšík. „Nápad vznikl před dvěma měsíci. Byl jsem na dovolené v Chorvatsku a tam jsem četl rozhovor s českými policisty, kteří slouží v Chorvatsku. Řekl jsem si, proč bychom nemohli udělat něco v opačném gardu u nás v Česku. Myšlenku jsem předal panu ministrovi Hamáčkovi a ten ji na policejním prezidiu dotáhnul do konce. Od myšlenky po start projektu utekly pouhé dva měsíce. Ukázalo se, že není potřeba nových zákonů, ale jen využití současných a k tomu dobrá vůle,“ podotkl boleslavský zastupitel Robin Povšík.

„Přesný rozpis služeb pochopitelně nebudeme zveřejňovat. Jde tu o řešení problémů, prevenci, ale také o pomoc cizincům, kteří se mohou dostat do konfliktní situace, nebo mohou být oni obětí trestného činu,“ dodal prezident Tuhý.

Bezplatné ubytování čtyř zahraničních policistů v rámci spolupráce zajišťuje Škoda Auto.

Tabulkové stavy jsou na Mladoboleslavsku naplánovány na 300 policistů, v této chvíli jich ale do tohoto počtu chybí více než 40. Městská policie, kterou zřizuje město, má 70 tabulkových míst, chybí však 20 strážníků.

„Situace v Mladé Boleslavi je kritická, stále se zhoršuje. Toto je krok, který by měl vést k tomu, že do roka se o Boleslavi bude hovořit jako o bezpečném městě,“ dodal Robin Povšík.