Karel Herčík, historik, který se při vernisáži ujal hlavního slova, vyzdvihl prostory, v nichž je expozice k vidění až do 8. listopadu. „Tato krásná místnost staré renesanční radnice, byla postavena v letech 1554 až 1559 italským stavitelem, který se jmenoval Matteo Borgorelli. Kdysi zde působila organizace, jejíž smysl jsem nikdy nepochopil, dnes je tu krásná výstavní síň," řekl návštěvníkům mladoboleslavský historik.

Desítka autorů, která se aktivně podílela na vzniku výstavy, město automobilů dokonale zná. Ať už se Mladá Boleslav stala jejich rodištěm, nebo zde delší dobu působí. Každý z nich ji ale vidí jinak, což je z obrazů patrné na první pohled. „První zobrazení města měl v roce 1602 na svědomí Jan Willenberg. Vytvořil rytinu, kterou si můžete v různém provedení prohlédnout i ve veřejných místnostech v Mladé Boleslavi," připomněl Karel Herčík. Poukázal na to, že s uměleckým dílem, které historickou hodnotu rozhodně neskryje, se návštěvníci mohou setkat i v lokálech několika zdejších restaurací.

Umělci vystavující v Galerii pod věží si všímali především drobných detailů. Město zvěčnili nejen v různém ročním období, ale také v různou denní či noční dobu. „Boleslav si tak můžeme prohlédnout za ranního rozbřesku, za mlhy i za plného slunce, ale také v podvečer, kdy například celkový pohled doplňují červánky," popsal Karel Herčík. Využili k tomu také různou techniku. Kromě olejomalby někdo zvolil i tečkovanou techniku, pastel či dekalk.

Upozornil, že zájem výtvarníků si zasloužila také neznámá či často skrytá zákoutí, která lidské pozornosti v dnešní uspěchané době mnohdy uniknou. Kromě populárního hradu, Starého města, radnice či Železné ulice na obrazech nechybí místa, o nichž si ani neuvědomujeme, že kolem nich chodíme, přesto je kvůli starostem nevnímáme.

Na jedné straně jsou nenápadná, na stranu druhou tím, že nejsou všední, jsou v podstatě vzácná.

Zajímavé je, že většinu autorů tvoří lidé staršího věku. „Nedávno jsme zahájili další ročník Univerzity třetího věku, která se v posledních letech těší velkému zájmu seniorů. Je vidět, že takoví lidé užitečně tráví volný čas a s trochou nadsázky lze říci i podzim svého života," dodal historik.

Ve městě automobilů žije 45 tisíc obyvatel a každý z nich má bezesporu přínos k rozvoji Boleslavi. Jak je ale na expozici v městské galerii vidět, vystavená díla jsou po stránce estetické či výtvarné skutečně mimořádná.

Seznam výtvarníků

1. Zdeněk Gola
2. Zdeněk Halíř
3. Petr Hošek
4. Jaroslav Najman
5. Věra Pecová
6. Jiří Pešán
7. Mirka Procházková
8. Aleš Pudil
9. Miroslav Vlk
10. Soňa Zálešáková