„V historii města bychom některá jména, která by si svou ulici zasloužila, skutečně našli,“ říká historik Karel Herčík.

Na prvním místě pomyslného pořadníku by podle něho byla ulice Československých legionářů. „To sice není pojmenování podle osobnosti, ale například i s ohledem na letošní sté oslavy založení našeho státu by to bylo více než vhodné,“ vysvětlil autor několika knih o historii Mladé Boleslavi.

Neexistuje žádné pravidlo, podle kterého se přidělují názvy ulic. „Je to etická záležitost. Není zcela obvyklé pojmenovávat ulice po někom, kdo ještě žije,“ vysvětluje Herčík, podle kterého byl výjimkou prezident Masaryk, podle něhož se už za jeho života jmenovaly ulice i náměstí a připomínalo ho mnoho soch.

Z tohoto pohledu by druhá na řadě byla v Mladé Boleslavi zřejmě ulice Evy Bosákové, rodačky z Mladé Boleslavi a fenomenální československé gymnastky, olympijské vítězky a trojnásobné mistryně světa.

Ulice jsou nazvané podle politiků, sportovců, herců i architektů.

„Umím si představit, že bychom tu měli ulici pojmenovanou například po Osvaldu Döbertovi, Františku Řezáčovi nebo Janu Kosíkovi,“ připomíná trio slavných architektů, kteří se v minulosti zasloužili o podobu Mladé Boleslavi. V záloze jsou i další jména, například Narcis Podsedníček, první tovární jezdec Škodovky, nebo jeho kolega Václav Vondřich. U další rodačky, herečky Adiny Mandlové by ale musela panovat všeobecná shoda. „V devadesátých letech jsem byl asi poslední Boleslavák, který s ní mluvil,“ vzpomíná Herčík, podle kterého ale k plánované osobní schůzce už nedošlo, „zemřela v roce 1991, ještě před tím, než jsme si některé věci stihli vysvětlit.“ V každém případě je pohled společnosti na ideál ženské krásy třicátých let rozporuplný.

Na jedné straně stojí její profesní kariéra a na druhé osobní život.

„Debata o ulicích je v pořádku, ale je potřeba si říci, že žádné ulice, které bychom mohli po někom pojmenovat, nemáme,“ dodal Karel Herčík.

Ve druhém největším městě regionu, Mnichově Hradišti šli zastupitelé v minulosti i před nedávnem cestou místopisného pojmenování ulic. Na mapě tak jsou ulice Sadová, Nová, Krátká, Jabloňová, Okružní, Řadová nebo U Trati.

„Také u nás máme řadu významných osobností. A pokud budeme mít možnost, budeme název nové ulice vybírat právě z nich,“ řekl starosta města Ondřej Lochman. Šlo by podle něho například o Josefa Štrobacha z ochotnického souboru Tyl, malíře Václava Ningera, rakouského generála, diplomata a vyslance Františka Kollera, židovského spisovatele Leopolda Komperta, Jana Kvíčalu, který byl filolog, univerzitní profesor, a děkan fakulty, automobilové závodníky Bobkovy, Václava, Jaroslava a Václava juniora, nebo hudebníka Jaroslava Červa.