Mlha, že by se dala krájet, vlezlá zima a bahno. Podmínky práce v sadu za obcí Obrubce na Mladoboleslavsku nejsou v těchto dnech jednoduché, soukromá společnost tam nyní vysazuje nové stromky. V pondělí dopoledne se v areálu pohybovalo i nezvyklé množství lidí v uniformách. Ovocné plody tam však pracovníci Celní správy ČR určitě nehledali.

Celníci prováděli v areálu sadu kontrolu zaměstnávání cizinců, a to včetně pracovníků z Evropské unie, kteří u nás sice již pracovat mohou, ale musí to ohlásit příslušnému úřadu práce.

Při sázení stromů bylo zjištěno větší množství dělníků z Bulharska a asi pět pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii (Ukrajinci).

„Právě zaměstnanci z Ukrajiny nebyli schopní na místě předložit platné pracovní povolení, které se vždy vztahuje na konkrétní práci pro konkrétní firmu. S tím souvisí i prověřování dalších okolností, protože dělníky nezaměstnává provozovatel sadu, nýbrž jiná firma,“ zjistil Deník z dobře informovaných zdrojů.

Byla to běžná kontrola, která je součástí práce Celní správy ČR, která se, jak vidno, neohlíží ani na nepřízeň počasí a svoji práci poctivě odvádí i v odlehlých koutech země. Firmy si proto nikdy nemohou být jisté, zda na ně kontrola nepřijde a jejich zaměstnanci z ciziny by proto měli mít všechna platná povolení.

PAVEL SVAČINA, TOMÁŠ JEŽEK