Vznikající „auto snů“ nejmladší škodovácké generace si tentokrát bere jako základ kompaktní SUV Škoda Kamiq, přičemž cílem je vytvořit závodní speciál. Pro pouštní rallye. Inspirace slavným Dakarem je jednoznačná. Letos poprvé na Azubi Car žáci spolupracují i s továrním soutěžním týmem Škoda Motorsport. To je letošní novinka, byť pomoc zkušených pracovníků z různých firemních oddělení – od designu přes technický vývoj a konstrukci až po výrobu – provázela tyto projekty i v minulých letech.

Letos se skutečně daří a podnětná řešení se jen hrnou. Nad skicami exteriéru vytvořenými žáky nešetří chválou firemní koordinátor designu exteriéru Jiří Hadaščok. „Žáci odvedli vynikající práci. Návrhy odrážejí jejich kreativitu a jejich velké nadšení pro tento projekt,“ zhodnotil výsledek.

Nejenom pochvaly, ale i obdiv zní ze slov šéfdesignéra značky Olivera Stefaniho. „Rally verze vozu Kamiq představovala pro kreativitu žáků mimořádnou výzvu. Na papír i do projektu vnesli řadu skvělých nápadů,“ ocenil. A žákyně Adéla Nešněrová potvrzuje, že 25 účastníků projektu práce na „africkém modelu“ skutečně pohltila. „Návštěva v oddělení Škoda Design pro nás byla opravdovým zážitkem. Od zkušených designérů jsme dostali důležité rady – a náš vysněný vůz s jejich podporou získal zcela konkrétní podobu,“ poznamenala.

Nejde však jen o cvičení na papíře. Tyhle projekty tak skutečně začínají – ostatně stejně jako konstruování reálných modelů určených pro výrobu – ale pokračují i dál; až k hotovému automobilu. Nápady, které jejich tvůrci dokázali obhájit, se tak skutečně zhmotní. Kdy se tak stane a na afriq si bude možné sáhnout i se do něj posadit, nicméně mohou tentokrát ovlivnit covidová omezení. Už zahájení nynějšího ročníku projektu se kvůli nim zdrželo.