Aby měli tuto cestu alespoň trochu usnadněnou školáci z Bělé pod Bezdězem, vzali je učitelé na cestu přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem.

„Při volbě povolání se rozhodují spíše podle atraktivity profese než podle potřeb trhu práce. Navíc pro mnohé žáky není přírodovědné a technické vzdělávání dostatečné zajímavé, aby si na tyto obory podali přihlášku," zhodnotil Zdeněk Galetka, učitel Základní školy z Bělé pod Bezdězem, který žáky doprovázel.

Vybavení škol

Jenže dnes je všechno otázkou peněz. To se týká bohužel i technického vybavení škol, které zajišťují odbornou výuku a měly by žákům zvyšovat budoucí konkurenceschopnost na trhu práce.

Podle Zdeňka Galetky je velmi důležité, aby žáci poznali reálné prostředí firem. „Musí si uvědomit, že současné technologie jsou již na takové úrovni, že i dělnické profese mohou být čisté a fungovat prostřednictvím počítačů," vysvětlil kantor.

Exkurzi do výrobních podniků spojili také se vzděláváním v oblasti environmentální výchovy.

Aby škola mohla zmíněné věci svým žákům dopřát, zapojila se do projektu, který financoval Evropský sociální fond a státní rozpočet. Určený byl zejména pro žáky osmého ročníku, kteří navštívili tři firmy v našem kraji.

„Nejdříve jsme zavítali do Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy. Jde prakticky o účelové zařízení České zemědělské univerzity v Praze," naznačil Zdeněk Galetka s tím, že v tomto středisku vyprodukují přes dva miliony kusů sazenic ve více než 500 druzích a 2000 kultivarech okrasných dřevin ročně.

V okamžiku, kdy se žáci měli možnost do střediska podívat, zde právě probíhala výsadba roubovaných sazenic. A tak se žáci mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, jak vypadá zahradní velkovýroba.

Návštěva v Kolíně

Poté pokračovali do kolínského podniku, v němž vyrábí především elektroinstalační lišty a kanály, trubky pevné a ohebné, krabice i upevňovací materiál. „Prohlédli jsme si výrobní linku a kromě toho se seznámili s technologií výroby od technického návrhu výrobku až po konečnou realizaci ve formě velkovýroby," popsal učitel, který byl v letošním roce třídním v osmé A.

Poslední zastávkou byla nižborská sklárna. „Čtyřiadvacetiprocentní olovnatý křišťál zdobí brusem, a to od jednoduchých až po velmi složité," dodal Zdeněk Galetka, který oceňuje, že firma bere při výrobě velký ohled na ochranu životního prostředí. Hlavní důraz je podle něj v ochraně ovzduší, vod a nakládání s chemickými látkami.