Vedení města Mladá Boleslav má smělé plány s ubytovnou v Čejetičkách. Primátor Raduan Nwelati uvedl, že objekt není příliš využívaný, a bylo by jej možné tedy využít pro služby, které ve městě prozatím chybí.

„Zvažujeme, že bychom objekt ubytovny využili jako zařízení zvané Dům na půl cesty,“ naznačil primátor plány s budovou.

Domy na půl cesty slouží převážně mladým lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci a kteří bez existence tohoto zařízení nemají kam jít. Jde například o lidi bez rodinného zázemí či o ty, kteří opustí dětský domov. Dům na půl cesty jim pak slouží jako odrazový můstek v návratu do normálního života.

„Zařízení tohoto typu v Mladé Boleslavi a vůbec v celém regionu chybí. Byl by tu potřeba nejen Dům na půl cesty, schází například i více chráněného bydlení,“ uvedla pro Deník Markéta Slováková, která pracuje jako sociální pracovnice a má tudíž o potřebách potencionálních klientů Domu na půl cesty přehled. Co na změnu užívání objektu říkají samotní obyvatelé Čejetiček? Podle Bohumila Rosenkranze, který bydlí přímo naproti ubytovně, je na místě diskuze vedení města s občany. „Vedení města by se s lidmi mělo sejít a vysvětlit jim, co to vlastně Dům na půl cesty je. Občané totiž o takovém zařízení mají pramálo informací,“ myslí si Rosenkranz.

Pravdou však je, že lidé, kteří v ubytovně bydlí, nejsou bezproblémoví. „Dnes to vypadá tak, že v parku u ubytovny v osm hodin večer vyhrávají na kytary, popíjí pivo a dělají nepořádek,“ popisuje současnou situaci Rosenkranz. Těžko podle něho odhadovat, jak by se tato situace změnila, pokud by z ubytovny vznikl Dům na půl cesty. „Jestliže to budou bezproblémoví lidé, tak proč ne,“ myslí si o vzniku Domu na půl cesty Rosenkranz.

„Dům na půl cesty by mohli využívat například klienti Dětského domova v Krnsku,“ uvedl primátor. Podle něho jsou dispozice ubytovny v Čejetičkách vyhovující k tomu, aby tam Dům na půl cesty mohl vzniknout. Dokonce se zvažuje varianta, že je kapacita objektu nadbytečná. „Pak bychom mohli hledat ještě další způsoby využití budovy v rámci sociálních služeb,“ doplnil Nwelati.