Městské strážníky výsledek preventivní akce na začátku školního roku nepřekvapil. Narkomany pohozené stříkačky totiž na veřejných prostranstvích sbírají téměř denně. I další věci, které uživatelé nitrožilních drog používají při výrobě nebo aplikaci svých dávek. Potvrdil to zástupce ředitele mladoboleslavských strážníků Stanislav Holub.

„S nálezy použitých injekčních stříkaček se na nás lidé obracejí skoro každý den, někdy jde i o jiný kontaminovaný materiál, například ampulky,“ připomněl Holub, podle kterého k nálezům dochází na území celého města.

„Nedá se říct, že by bylo nějaké místo, kde je to častější. I když je samozřejmě větší pravděpodobnost podobného nálezu například v parku někde u houští,“ poznamenal strážník s vysvětlením, že mezi oblíbená místa mladoboleslavských narkoma-nů patří například park na Štěpánce, především v nočních hodinách. Někdy hlídky zasahují rovněž ve sklepech panelových domů, kde uživatelé drog hledají soukromí.

V případě nálezu stříkačky nebo jiného nebezpečného materiálu strážníci důrazně varují před sbíráním, pro nálezce je to totiž nebezpečné. Pokud někdo nalezne kontaminovaný materiál, má okamžitě volat linku 156. „My se o všechno postaráme,“ uvedl Holub. Nalezený materiál strážníci bezpečně umístí do speciálního sběrného boxu, který je po naplnění odborně zlikvidován.

V Mladé Boleslavi uživatelům drog pomáhá i K-cen-trum, které nabízí například výměnu injekčních stříkaček nebo testování na infekční choroby. Jeho služby, jejichž cílem je snížení zdravotních rizik souvisejících s užíváním drog, jsou přitom zcela anonymní.

Podle vedoucího K-centra Petra Vykydala jde nejen o ochranu veřejného zdraví, ale také zdraví klientů.

Nejnebezpečnějším materiálem, který uživatelé drog používají, jsou právě injekční stříkačky, respektive jehly, protože se dají snadno odlomit. „Ampulky samy o sobě nebezpečné nejsou. Jde o malé plastové nádobky, v nichž se nachází voda podobná fyziologickému roztoku, sloužící uživatelům k naředění drogy,“ vysvětlil Vykydal.

Od začátku letošního roku narkomani dostali od K-centra osmašedesát tisíc injekčních stříkaček. Použitých tam vrátili ještě o tisíc více. Je pro ně totiž poměrně snadné koupit si stříkačku v lékárně. „Myslím si, že naši klienti se chovají zodpovědně. Pokud strážníci nalezli deset injekčních stříkaček, je to na Boleslav docela malé číslo,“ poznamenal Vykydal.