Poslední květnový pátek totiž žáci a učitelé této školy věnovali čtvrté netradiční olympiádě. Školáci z prvních až osmých tříd byli rozděleni do třiatřiceti týmů a vzájemně soupeřili v různých sportovních disciplínách.
Nádvoří zámku, kde sídlí základní škola, doslova praská ve švech, v odpoledním slunci je slyšet značný hlahol, který více než 250 školáků všech devíti ročníků vydává.
Skupiny různě starých žáků jsou rozlišeny barevnými triky a také prapory. Na nich čteme – kováři, havíři, hrnčíři a mnohé další.
„Názvy měly letos týmy podle různých řemesel. Každý rok to měníme v minulých ročnících nesla družstva názvy států, měst a podobně. Tentokrát to bylo podle řemesel, protože na konci června chystáme řemeslné dílny, kde se jednotlivá řemesla představí nejenom našim žákům, ale i návštěvníkům naší školy," osvětlil pojmenování soutěžních týmů ředitel kosmonoské základní školy Jan Šilhán.
Na vyhlášení výsledků se dostavil i velmi zajímavý host. Ředitel školy využil toho, že se zná s českým reprezentantem v badmintonu Petrem Koukalem. Olympionik se také ujal čestné povinnosti a dekoroval členy vítězných týmů.
Po slavnostním vyhlášení výsledků jsme ředitele školy trochu víc vyzpovídali.
Můžete čtenářům Deníku přiblížit celou akci?
„Olympiádu pořádáme již počtvrté. V každém týmu je stejný počet žáků z jednotlivých ročníků od první do osmé třídy. Deváťáci a učitelé pomáhají s organizací rozhodováním všech disciplín."
V jakých disciplínách žáci soutěží?
„Jsou to sportovní disciplíny vycházející z různých sportovních odvětví, především z atletiky. Různé běhy, hody, vrhy nebo také třeba střelba na koš. Smyslem celé olympiády je nejen sportovní měření, ale také navázání bližších kamarádských vztahů mezi žáky."
Kde se tady vlastně vzal olympijský reprezentant Petr Koukal? On byl také žákem této školy?
„Ne, to ne. Trochu jsem zneužil jeho blízkého kamarádství s mou dcerou a pozval ho sem. I když vím, že má program nabitý, bojuje o účast na olympiádě v Londýně a musí se intenzivně připravovat."
Pak jsme byli jako jediní svědky významné a jedinečné události.
Ředitel školy v Kosmonosech Jan Šilhán si před objektivem našeho fotoaparátu s Petrem Koukalem potykal. Badmintonista je totiž blízkým přítelem ředitelovy dcery.