„Zítra pojedeme do Českého ráje, tam je krásně! A tady v Mladé Boleslavi je škodovácké muzeum, tam by se ti, táto, mohlo líbit! Nesmíme zapomenout poslat pohled tetě do Brna. No jo! Ale kde se ubytujeme? A v kolik nám to pojede? A co tam vlastně uvidíme? Klid! To nám přeci řeknou v infocentru…“ říkala žena z batůžkem na zádech svému druhovi v maskáčové bundě na jedné mladoboleslavské ulici.

Podobně zřejmě uvažují stovky turistů, kteří se rozhodli navštívit náš region. Deník se proto rozhodl prověřit informační centra. Turistická sezona je totiž v plném proudu.

Kde je Škoda Auto Muzeum?

„V těchto dnech je naše město a okolí turisty navštěvováno nejvíce. Tuzemští i zahraniční cestovatelé k nám chodí přibližně ve stejném poměru. Z cizinců převažují Němci a Holanďané, dále Britové, Poláci, Rusové. Méně je francouzsky mluvících návštěvníků. Přišlo k nám také několik návštěvníků z Japonska, kteří vedle angličtiny zkouší používat i česká slovíčka,“ uvedla Květa Lochmanová, zástupkyně ředitele Informačního střediska v Mladé Boleslavi. Nejfrekventovanější jsou zde odpovědi na otázku, kde je Škoda Auto Muzeum.

Turisty také často zajímají informace o ubytování, dopravním spojení a také o Českém Ráji. „Směřujeme je i na další lokality, jako je třeba Kokořínsko. Vyhledávané jsou rovněž informace o cykloturistice. Zájem je dále o upomínkové předměty, jako jsou turistické známky, dřevěné pohledy, čepice, tužky a také dětská pexesa. Vyřizujeme také řadu telefonických dotazů,“ řekla Lochmanová.

Co říká statistika?

Zaměstnanci mladoboleslavského infocentra jsou zvídaví, obvykle se ptají návštěvníků, odkud přicházejí. Dokonce si vedou denní statistiku, do níž zapisují, komu a z jakých oblastí ten který den poskytli informace. „Denní návštěvnost se v těchto dnech pohybuje kolem čísla 130. Je zajímavé, že k nám jezdí nejvíce lidí z Prahy, Moravy a jižních Čech,“ prozradila Lochmanová.

Kde ještě jsou infocentra

Zvýšený zájem o turistické informace zaznamenali také v dalších infocentrech v regionu. Vedle střediska v Mladé Boleslavi fungují informační centra v Mnichově Hradišti, Kněžmostě, Dobrovici a v Bělé pod Bezdězem. Otevřeno mají v pracovním týdnu obvykle mezi osmou ranní a pátou odpolední hodinou, někde také v sobotu dopoledne.

Podobná situace je i v sousedním Mělnicku. „Registrujeme více návštěvníků. Převažují Češi, ale hned za nimi jsou turisté z Německa a Holandska,“ řekla Kateřina Gregorová z Turistického informačního střediska v Mělníku.

Jak je to na Mělnicku

Turisty nejvíce zajímá ubytování. Pokud přijedou pouze na jednodenní výlet, ptají se, co zajímavého mohou vidět ve městě nebo v okolí. V mělnickém infocentru poskytují také informace o dopravním spojení a o kulturních akcích v regionu. „Našim návštěvníkům nabízíme rovněž turistické mapy, pohledy a také upomínkové předměty,“ doplnila Gregorová.

„Naše informační centrum je otevřeno pouze v sezoně. Častěji k nám chodí tuzemští turisté, ze zahraničních jde pak obvykle o Němce či Holanďany. Byli tady ale i Dánové a Britové,“ uvedla Gabriela Hodasová z Informačního centra ve Mšeně. Mezi nejvíce frekventované otázky patří dotazy ohledně turistických stezek na Kokořínsku, ubytování a možnosti stravování. „Dále nabízíme veřejné připojení na internet, různé průvodce, turistické mapy, odznaky, brožury s informacemi o hradech, zámcích, galeriích a dalších zajímavostech v okolí i po celé České republice,“ dodala Gabriela Hodasová.