Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třídu vyměnili za muzejní expozici a místo počítání poznávali řemesla i bylinky

Mnichovo Hradiště - Jak vypadají kleště na oplatky? Co dělal bednář? Jak se vlastně dříve žilo? A jak voní přeslička či řepík lékařský? To vše téměř na vlastní kůži poznaly děti ze 4.B Základní školy Sokolovská v Mnichově Hradišti, které místo do třídy hned ráno zamířily do zdejšího muzea. A jak program, který se jmenoval Dnes se učíme v muzeu, prozradil, nepřišly si jen prohlížet exponáty.

15.5.2015
SDÍLEJ:

ČTVRŤAČKY Anežka, Tereza, Veronika, Eliška a Zuzka (zleva) právě v lékárně zkoumají různé druhy bylinek a koření. Podle čichu poznaly například mátu, šípek či květ bezu.Foto: Lucie Růžková

O tom nás přesvědčila i Jana Dumková, vedoucí muzea. Vysvětlila, že program volně navazuje na předchozí Všední den prababičky, který se odehrával v sousedním klášteře. „Nyní jsme vytvořili projekt, v němž využíváme našich muzejních expozic, tedy archeologie, lékárny, modelu Drábských světniček, národopisné výstavy a ornitologické sbírky," popsala. Žáci dopoledne absolvují čtyři zastavení.

Prvním je stará lékárna. Děti se zde učily rozlišovat bylinky, které mnohdy neznají ani podle názvu. V miskách si přivoněly k sušenému květu lípy, přesličky, ale také šípku, bezu či známé sedmikrásce. Dozvěděly se i k čemu slouží a kde by ji mohly nalézt, pokud by si ji chtěly usušit. „Hned jsem poznala třeba šípek. O řepíku lékařském a šalvěji jsem zatím jen četla," řekla Veronika Svobodová, která si se spolužačkami pochutnala i na čerstvém čaji ze sušených bylinek. Na závěr si společně s průvodkyní vyrobily měsíčkovou mast, kterou si odnesly domů.

Za dveřmi do další místnosti na ně čekala archeologie. Zde si povídaly nejen o pravěku, ale také si prohlédly dobové nádoby, šperky i dochované zvířecí kostry. Jak mají šikovné ruce mohly ukázat při tvořivé činnosti. Vyráběly totiž podobné ozdoby, které jsou vystavené ve vitríně a pochází z doby bronzové.

„Z drátků vyrábí různé náušnice, prstýnky či přívěšky. Menší zase mají k dispozici modelovací hmotu, z níž se snaží nádoby vytvarovat," pokračovala Jana Dumková.

Pověst o obrovi

Do hodin přírodopisu se žáci vrátili i v místnosti, kterou téměř celou zabírá model Drábských světniček. Kromě vzniku skal se dozvěděli také o pověsti a o obrovi. Vrcholem bylo ale hledání pokladu, tedy sáčku s čokoládovými penízky. Ovšem, kdo do skutečných Drábských světniček přijde, ihned zjistí, že mezi skalami žije spousta ptáků. A protože má muzeum ornitologickou sbírku, tradiční „poznávačce" neunikli. Pomáhaly jim tom pracovní listy s úkoly.

Poslední zastavení bylo v oddělení národopisu. „Na co se používalo trdlo? A kdo vyráběl sudy?," ptala se průvodkyně v této části. Nebyla to však jediná její záludná otázka. Žáci dostali také lístečky s nástroji, které se dnes již příliš nepoužívají, a v expozici je museli najít. Elišce ze 4.B se nejvíce líbila vesnická chalupa, které šla sundat střecha: „Museli jsme uvnitř uklidit, rozmístit nábytek nejen po obytné světnici, ale měli jsme uspořádat i chlév," popsala úkol, který dětem ukazoval, jak se dříve žilo na vesnici a jak to vlastně ve vesnické chalupě přibližně vypadalo.

Program, na nějž muzeum požádalo o dotaci ministerstvo kultury, se těší oblibě. Přihlásila se do něj téměř čtyřicítka tříd z Mladoboleslavska a okolí, například z Bakova nad Jizerou, Dolního Bousova, ale také z Turnova.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení