Rekordní investici do centra průmyslového zpracování komunálního odpadu, laicky řečeno třídírny, schválili na mimořádném středečním zasedání boleslavští zastupitelé.

Centrum bude stát téměř půl miliardy, a město ho vybuduje ve spolupráci s firmou Compag, v níž má minoritní podíl 49 procent. Společně si budou muset na stavbu vzít úvěr ve výši téměř 300 milionů, a právě tento záměr zastupitelé ve středu „odklepli". Plánovaná stavba vyroste ve východní průmyslové zóně u Řepova, nedaleko škodováckého Parts Centra.

Jak uvedl jeden z jednatelů Compagu Radek Lizec, centrum bude fungovat bude na bázi takzvané mechanicko-biologické úpravy odpadu.

„Tímto způsobem dochází k maximální recyklaci, a skládkovat se tak bude jen minimální procento odpadu," tvrdí Radek Lizec.

Technické parametry tohoto způsobu nakládání s odpadem nikdo nezpochybňuje, je to jedna z cest, kterou města mohou zvolit vzhledem k tomu, že zákon již nepovoluje vznik dalších skládek, a životnost skládky v Michalovicích, kde momentálně odpad končí, se chýlí ke konci.

Nicméně opozici je trnem v oku především to, že nikdy nebyla představena ekonomická analýza projektu, a finanční pozadí fungování třídírny je tak z nepochopitelných důvodů zahaleno tajemstvím.

„Není mi jasné, proč třídírnu nepostavíme bez Compagu, Mladá Boleslav by tak měla stoprocentní podíl. Compag by pak mohl být například provozovatelem," namítal Karel Horčička (ČSSD).

Primátor Raduan Nwelati (ODS) i jednatelé Compagu ale tvrdí, že vše je dobře propočítáno a centrum by mělo generovat zisk asi 15 milionů korun. Podle opozice by naopak mohlo být ročne až dvojnásobek této částky ve ztrátě, a nelíbí se jim ani jeho umístění.