Mezi obyvateli města stoupá zájem o čistější přírodu a třídění odpadu. Až o 28 procent, na 246 tun, se totiž meziročně ve druhé čtvrtině roku zvýšil objem vytříděného odpadu v Mladé Boleslavi. Může za to nový městský projekt na třídění a ekologickou likvidaci odpadů, který Boleslav zahájila v dubnu. Zapojilo se do něj již přes pět procent obyvatel města.

„Je to výsledek, který jsme po třech měsících rozhodně nečekali,“ řekl náměstek primátora Jan Smutný. Podle informací z magistrátního odboru služeb již příslušné smlouvy s magistrátem o zapojení do třídění odpadu podepsalo 734 domácností, což reprezentuje více než 2200 obyvatel města. Zájemci o tento projekt podepisují bez velkých formalit na magistrátním odboru služeb města příslušné smlouvy a dostávají zároveň kartičku s čárovým kódem i barevně odlišené pytle na jednotlivé druhy tříděného odpadu.

Vytříděný odpad mohou lidé odnášet zatím na šest sběrných míst. Podle vedení města si řada lidí ale stěžuje, že sběrná místa jsou daleko a nemohou se do projektu zapojit. Vznikne proto komise, která v září projekt vyhodnotí a navrhne případné rozšíření počtu sběrných míst. Podle Smutného se také zvažuje možnost přesunout mobilní sběrné místo, jež je dnes na Slovance a není tolik využíváno, do sídlištních čtvrtí v severní části města.

Lidé v Mladé Boleslavi mohou třídit odpad jak prostřednictvím nového systému, tak dosud i jeho prostým odnášením do barevně odlišených kontejnerů. Obyvatelé, kteří se ale aktivně zapojí do nového projektu, mají možnost významně ušetřit na poplatcích za odpady. Ti nejaktivnější mohou dosáhnout slevy až 180 korun ročně, což u čtyřčlenné domácnosti znamená roční úsporu až 720 korun.

Někteří občané se ale podle náměstka Smutného snaží na systém vyzrát. „Měli jsme případy, kdy občané zatížili pytel například s plasty ještě jiným závažím, takže to vypadalo, že odevzdali odpadu více než ve skutečnosti,“ řekl Smutný. Podle něj je jediným řešením přísnější kontrola při přijímání odpadu.