Největší změny se dotkly 2., 3. a 6 . základní školy, ve kterých dělníci připravují nové odborné učebny. Ty sice nerozšiřují kapacity, školy to však podle vedení města ani nepotřebují. Volných míst je v nich dost.

Záměry zahrnují v každé ze tří škol vedle budování nových tříd rovněž bezbariérové přístupy. Podílem města na nákladech je přitom pouze desetina.

„Má vize je taková, že bychom technické učebny vybudovali ve všech školách. A společně s nimi i bezbariérové přístupy,“ říká náměstek primátora Jiří Bouška. V příštích letech se tak možná dostane i na další školy, které zatím výtahy nemají.

Přestože vedení města věří, že se pokračující práce na chodu školských zařízení nepodepíšou, například na 6. základní škole tomu tak zřejmě nebude. „Když ráno jdeme do školky, překračujeme sutiny. Práce na nástavbě školky, kde mají vzniknout třídy pro školu, jsou na pohled teprve na začátku,“ shodují se matky, které své děti vodí právě do školky Stonožka v 6. základní škole.

Na 3. a 6. základní škole mají být práce hotové do listopadu, na 2. se protáhnou až do ledna příštího roku.

Dělníkům patřila v létě rovněž školní jídelna ve Václavkově ulici, čekalo ji zateplení fasády, střechy a výměna oken.

Mateřská škola Čtyřlístek v Havlíčkově ulici přivítá děti upraveným areálem, modernizovanou kuchyní a výtahy. V Pampelišce v Nerudově ulici se zase vyměňovala okna. A v základní škole v Debři se připravovala instalace plynového vytápění.

Otazníkem dále zůstává 9. základní škola a její fasáda. Do školy už po léta zatéká, okna jsou ztrouchnivělá a ve zdech je plíseň. Škola navíc kvůli energetickým únikům protopí každý rok zbytečně obrovské peníze. Jenže potřebné zásahy by stály dalších devadesát milionů, a tak město váhá. „Pokud bychom v zastupitelstvu nedosáhli shody a nešli do celkové rekonstrukce školy, musíme na příští rok naplánovat alespoň výměnu oken. Situace je neúnosná,“ míní náměstek primátora Daniel Marek.

V Mnichově Hradišti zastupitelé k rozhodnému činu už přistoupili. Na 2. základní škole totiž začalo v zimě praskat teplovodní potrubí z 50. let. Hroz-ba, že by se škola mohla v zimě po havárii zůstat bez vytápění, se stala příliš palčivou. V lé-tě tam bylo položeno nové potrubí, vyměněn kotel a radiátory. Nyní bude o víkendech pokračovat zakrývání rozvodů, které nebylo z technických důvodů možné umístit do starých topných kanálů.

Mnichovo Hradiště navíc vsadilo na úspornou metodu EPC. Vytápění bude řídit specializovaná firma na dálku. Pokud se podaří ušetřit, začne se investice vracet, z celkových patnácti milionů nákladů zaplatilo město pouze třetinu.

Stejnou metodou si město hodlá nechat řídit vytápění i v dalších dvanácti městských objektech, například v sídle Klubu, školách nebo domově Modrý kámen.

Dva miliony korun na letní úpravy vyčlenilo ze svého rozpočtu také město Benátky nad Jizerou. Na 2. základní škole tam vznikly dvě nové třídy, které navyšují kapacitu školy.

Došlo také k opravě dešťové kanalizace nebo odvlhčení budovy. O prázdninách byl navíc vybudován nový chodník přímo před školou.