Chodí ulicemi Mladé Boleslavi, napichují papírky a házejí je do pytlů. Brigádníci? Kdepak, trestanci s alternativními tresty!

Městští strážníci alternativně potrestané využívají k úklidu veřejných míst několik let. Každým rokem až několik desítek lidí přebírá na strážnici městské policie smeták, popelnici i hrábě a vyráží uklízet. Tento způsob se podle náčelníka Jaromíra Pumra velmi osvědčil, zejména pro svou rychlost a také ekonomickou výhodnost.

Městská policie v Mladé Boleslavi nyní eviduje deset lidí, kteří si odpykávají alternativní tresty. Strážníci by podle Pumra uvítali, kdyby tento počet byl ještě vyšší. Šlo by tak zajišťovat i další práce potřebné pro město. Po zkušenostech z loňska mají policisté pro tyto osoby připraveno například sekání trávy.

Udělování alternativních trestů je velmi komplikované. Řada odsouzených tento trest nezačne vykonávat, nebo ho během roku neodpracuje celý, a končí proto ve vězení. Potvrdil to místopředseda boleslavského soudu Vladislav Tuzar.

„Za každé dvě neodpracované hodiny z trestu jde takový člověk na jeden den do vězení,“ řekl Tuzar. V současné době by na Mladoboleslavsku mělo být lidí odsouzených k alternativním trestům asi sto. Přesně se to nedá odhadnout, protože člověk z Mladé Boleslavi může být odsouzen například v Nymburce, ale trest musí vykonat v Mladé Boleslavi.