Už tuto sobotu od 13 hodin se na Staroměstském náměstí uskuteční dětské cyklistické závody Tour de Kids. Malé účastníky bude provázet Petra Zajíčková jako moderátorka a klaun Čiko, který s dětmi kouzlí, hraje a vyrábí z balónků neuvěřitelné věci. Vstup na akci je zdarma. Kvůli závodům také očekávejte dopravní oemezení! „Akce Tour de Kids se koná ve spolupráci s městem Mladá Boleslav. Chtěla bych poděkovat za tuto pomoc při organizaci," řekla za organizátory Ivana Průchová.

Děti mohou závodit v pěti kategoriích rozdělených podle věku. Nejmladší holky a kluci (narození v roce 2010 a později) pojedou trať dlouhou 40 až 50 metrů většinou na odrážedlech, ale mohou využít i tříkolky či šlapadla, zkrátka na čem se jim dobře jezdí a co zvládnou. Na start mohou jen děti narozené v roce 2002 a mladší. Ty pak absolvují trať kolem 1 až 1,5 kilometru na kolech, nikoliv však elektrických. Trať je vždy přizpůsobena danému náměstí a v žádném městě tak není stejně dlouhá. Kdo se registruje na www.tourdekids.cz do pátečních 14 hodin, bude mít své jméno i na startovním čísle, a zůstane mu tak pěkná vzpomínka .

Závody začínají rozjížďkami a nejlepší z nich postupují do finále. V jedné rozjížďce je maximálně osm dětí, aby každé mělo stejné podmínky. Holky i kluci startují samostatně, i vyhlašování je rozdělené. „Cílem akce je dětem hravou formou vysvětlit bezpečnost na kole, proč je důležité nosit cyklistické helmy, jak má vypadat správně vybavené kolo, jaké kolo je vůbec vhodné pro děti a mnoho dalších zajímavostí, které se děti během odpoledne mohou dozvědět na stánku firmy Amulet, ale i na podiu v rámci programu," uvedla Ivana Průchová. „Nesmíme zapomenout ani na doprovodný program, který se letos výrazně rozšířil. Skákací stan, herní stan, Lego stolky, klaun Čiko, kolo štěstí, komisař Vrťapka, ale také autogramiáda autora dětských knížek Petra Morkese a spousta dalšího," doplnila Průchová.

I tentokrát jsou pro všechny startující připravené dárky, každý po zaplacení startovného dostane účastnické tričko Tour de Kids, a protože hlavním cílem celého dne je především bezpečnost děti na pozemních komunikacích, pro letošní rok Česká pojišťovna každého malého cyklistu pojistila jednorázovým úrazovým pojištěním po dobu závodu.

Pro nejmenší děti budou k dispozici na zapůjčení cyklistické přilby a také odrážedla zdarma. „Hlavně ale neodcházejte domů hned po závodech. I když vaše děti nevyhrají, všechna startovní čísla budou slosovaná a jako hlavní výhra je dětská cyklistická přilba Casco nebo třeba hračky, cereální snacky a další výhry" upozornila Ivana Průchová. Vstup na akci je zdarma, startovné pro děti při on-line registraci na stránkách www.tourdekids.cz je 80 a při platbě na místě 100 korun.

V souvislosti s pořádáním dětských cyklistických závodů bude 8. června uzavřeno Staroměstské náměstí pro dopravu, což ovlivní i jízdní řády autobusů městské hromadbé dopravy.