Odvážná myšlenka, která však není nereálná. I tak by se dalo mluvit o konání slavné Tour de France v okolí Mladoboleslavska. Světové špičky cyklistiky by tak mohly projíždět místy, která lidé míjí každý den.

Záběry z helikoptéry by milionům sledujících poskytly pohled třeba na zámek v Mnichově Hradišti či v Bakově nad Jizerou, zříceninu hradu a zámku Zvířetice, hrad i automobilku v Mladé Boleslavi.

Přemysl Novák, který v rámci agentury Petr Čech Sport projekt L'Etape Czech už dva roky jedná s agenturou A.S.O. pořádající legendární závod, věří, že Grand Départ, tedy start nejslavnějšího etapového závodu světa, by se mohl odehrávat i v České republice.

Kudy povede trať, nebo jak bude celá záležitost finančně náročná, se však konkrétně neví. Financování závodu by bylo náročné, výdaje by se vyšplhaly do stovek milionů. Celosvětová propagace a vygenerované příjmy by však tuto skutečnost mohly vyvážit.

Škoda Auto na Tour de France. | Video: se souhlasem Škoda Auto a.s.

Jaký na to má názor primátor Jiří Bouška? „Sám sleduji Tour de France pravidelně od roku 1992, několikrát jsem se byl ve Francii podívat a myšlenka startu v České republice se mi, i s ohledem na stoupající zájem o cyklistiku u nás, moc líbí,“ uvedl. Dle jeho slov by to byl pro všechny obyvatele nezapomenutelný zážitek.

Fotogalerie: Třináctá etapa Tour de France

Mladá Boleslav by mohla mít velkou šanci na úspěch v rámci výběru trasy závodu. Škoda Auto je dlouholetým partnerem Tour de France, který dodává oficiální vozy už od roku 2004. Letos v únoru byla podepsána smlouva o prodloužení partnerství až do roku 2028. „Osobně jsem za toto partnerství rád a cítím hrdost, když na tak významné sportovní události vidím logo společnosti Škoda Auto, která má sídlo a hlavní závod v našem městě,“ sdělil Jiří Bouška.

Ačkoliv je Škoda Auto více než dvacetiletým partnerem Tour de France, vliv na pořádání závodu má jen okrajový. Martin Jahn, člen představenstva za prodej a marketing ve společnosti Škoda Auto, uvedl pro platformu We Love Cycling: „Nemáme možnost přímo ovlivnit, kam se Tour vydá. Nicméně pokud jednou bude na stole žádost z Česka o Grand Départ, rozhodně se jako Škoda Auto přimluvíme.“

Mohlo by vás zajímat: Rally Bohemia odstartuje v polovině července. Týden před tím vyjedou veterány

Start Rally Bohemia 2023 v Mladé Boleslavi. | Video: Michal Bílek