Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Titul mistr republiky přinesl hasičům Avii

Žďár - Sboru dobrovolných hasičů ze Žďáru už je 130 let. Připravili srandamač v požárním útoku a štafetě. Do soutěže se zapojilo šestnáct družstev.

30.5.2016
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči ze Žďáru si připomněli 130 let od vznikuFoto: Lucie Růžková

Už od rána je ve Žďáru u Mnichova Hradiště pořádně živo. Na hřiště za obchodem míří desítky lidí, sjíždí se i hasičská technika, hudba vyhrává naplno a první návštěvníci zaujímají čestná místa u dvoubarevné pásky, která odděluje soutěžní dráhu od fanouškovské sekce.
„Dnes si připomínáme sto třicet let od založení Sboru dobrovolných hasičů Žďár, a tak jsme nejen pro hasiče, ale i místní připravili srandamač, při kterém se ukáže, jak jsme vlastně fyzicky na tom," řekl starosta SDH Žďár Petr Šlambor.

Přestože ve chvíli, kdy Boleslavskému deníku sděloval informace o okrskové hasičské soutěži, měl na sobě ještě slušivou modrou uniformu, zanedlouho ji vyměnil za pohodlnější sportovní úbor. Reprezentoval totiž svou jednotku v družstvu veteránů.

Počasí akci přálo, a tak se na start postavilo celkem šestnáct družstev – muži, ženy i děti nejen ze Žďáru, ale místních částí Břehy, Žehrov a Doubrava. Všichni bojovali o to, aby v požárním útoku a štafetě podali ty nejlepší výkony. „Štafetu jsme připravili speciálně k našemu výročí. Nejde vyloženě o soutěž, ale o to pobavit lidi, kteří se přišli podívat," konstatoval dále Petr Šlambor. A tak se místním naskytl pohled na to, jak si hasiči poradili s koulením gum, postavením lávky, nalitím vody a v závěru vypitím piva. „Alkohol samozřejmě podáváme jen dospělým, děti si před cílem pochutnají na malinovce," upřesnil starosta dobrovolných hasičů.

Je pyšný na to, že se po několika letech opět obnovilo hasičské družstvo dětí. Velkou zásluhu na tom mají jejich rodiče, kteří obec reprezentují, ale zároveň do sboru přivedli mladou a nadějnou novou krev.

„Jinak, naše družstva se pravidelně účastní hasičských soutěží, například v roce 1968 vyhrál dorost tehdejších požárníků ze Žďáru československý přebor a o čtyři roky později dokonce přebor České republiky. I v současné době našim hasičům v soutěžích patří přední příčky," dodal Petr Šlambor s tím, že před několika lety se místní hasiči stali mistry republiky a ze soutěže si odvezli Avii. O tu se starají doteď.

Máme radost, hasičina opět láká stále více dětských nadějí

Rozhovor s Janem Süsserem, starostou obce a starostou sedmého okrsku

Žďár – Sbor dobrovolných hasičů ve Ždáře má v současné době sedmasedmdesát členů, zhruba polovina je aktivní a čile reprezentuje obec na řadě hasičských soutěží. Podle Jana Süssera si rozhodně špatně nevedou. Dodal také, že obec hasiče podporuje, a to nejen finančními prostředky.

Starosta SDH zmínil, že se v poslední době zvýšil počet dětí. Jaké aktivity s nimi máte kromě soutěží?
Tak je to samozřejmě kultura. Organizujeme různé akce jako například vánoční zpívání v místní kapli či dýňování. Jezdíme ale i na výlety a někdy se připojí i jejich rodiče, což nám dělá radost. Minulý rok jsme navštívili pražské letiště, libereckou svíčkárnu a nevynechali jsme ani historické muzeum.

Pokud vím, tak Žďár se skládá z několika osad a téměř každá má své hasiče.
Přesně tak. Žďár sdružuje celkem šest osad, z toho máme v sedmém okrsku čtyři sbory dobrovolných hasičů – Břehy, Žďár, Doubrava a Žehrov.

Jakých soutěží se účastníte, případně sami pořádáte?
Každý rok pořádáme okrskovou soutěž a dětská družstva z Břehů jezdí ještě na republikové hry Plamen. My ještě organizujeme dětský Superpohár, do kterého se zapojují i okolní sbory. Soutěž je celoroční a spočívá ve štafetách a v požárním útoku. Začíná na jaře a vyhodnocení je pak na podzim. V průměru se přihlásí dvacet až pětadvacet dětských družstev, což není úplně zanedbatelné číslo.

Mohl byste zmínit ještě nejlepší úspěchy?
Co se týče Superpoháru, tak výborné výsledky podává SDH Žehrov, protože mají generačně nejvyspělejší družstvo, z dospělých pak Břehy.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
30.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Ruské kolo v centru Mladé Boleslavi? Nápad budí vášně

Mladá Boleslav /ANKETA/ - Ten nápad má dvě polohy. Jedni jsou z něho nadšeni a ti druzí si klepou na čelo. Boleslavská radnice totiž vypustila informaci, že o prosincových adventních trzích uvažuje, že by v centru města instalovala obří ruské kolo. Až třicetimetrové!

KRÁTCE: Outdoorfilms 2017 začne příští týden

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

KRÁTCE: Skatepark ničí vandalové

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení